Devětatřicet mrtvých osob ve středu nalezených v návěsu kamionu v britském Essexu má podle britských médií čínskou národnost. Informuje o tom například BBC, ITW nebo Sky News. Kontejner, který nákladní vůz převážel, měl být odeslán z belgického přístavu Zeebrugge.
Ve středu nalezených 38 mrtvých dospělých a jeden teenager v návěsu v průmyslové zóně má být podle britských médií čínské národnosti. Tuto informaci už měla potvrdit britská policie, která také uvedla, že mezi mrtvými bylo 31 mužů a 8 žen. Policie hned v úterý zatkla řidiče, kterým je pětadvacetiletý Mo Robinson ze Severního Irska. Muž byl zatčen pro podezření z vraždy a je v současnosti vyslýchán.
Kontejner připlul z belgického přístavu
Kontejner, který řidič kamionem převážel, byl odeslán z belgického přístavu Zeebrugge v úterý po řece Temži, což potvrdily belgické úřady. Podle nich měl kontejner dorazit do přístavu Zeebrugge v úterý 14:29 a opustit ho později odpoledne. Do britského přístavu Purfleet měl dorazit ve středečních časných ranních hodinách. Zatím není jisté, kdy a kde se lidé do kontejneru dostali.
Nákladní automobil s návěsem opustil přístav Purfleet v úterý krátce po 13:05 a zhruba po půl hodině, ve 13:30, byla v průmyslovém parku Waterglade v Grays nalezena mrtvá těla, uvedla BBC.
Návěs měl být dokonce chlazený - podle generálního ředitele Sdružení silničních dopravců Richarda Burnetta se mohou teploty v chladicích přívěsech pohybovat až kolem -25 °C.
Úředníci v Severním Irsku zatím prohledali dva domy a Národní úřad pro vyšetřování (National Crime Agency) uvedl, že pracuje na identifikaci „skupin organizovaného zločinu, které v případě mohly hrát roli“.
Některé podobné případy z posledních let
Nejedná se zdaleka o první nešťastnou událost tohoto druhu. Podle BBC bylo například v roce 2000 nalezeno v nákladním voze v Doveru 58 udušených Číňanů. V roce 2015 pak policie našla 71 mrtvých lidí v opuštěném nákladním voze na rakouské dálnici. Tehdy měly úřady podezření, že se jednalo o součást bulharsko-maďarské operace obchodování s lidmi.