Americká armáda oznámila první použití nových dronů velikosti lidské dlaně, které jsou určeny pro rozhled ze vzduchu a téměř konstantní streamování videa. Oznámení o zařazení nových dronů do armádního arsenálu přišlo již v únoru, ale nyní byla tato technická vymoženost uvedena do praxe u 82. výsadkové divize, uvedl server Daily Mail.
Takzvané „Černé sršně“ využijí jako první vojáci 3. brigádní taktické jednotky této divize. Pěší pluk drony nasadí tento měsíc v rámci mise v Afghánistánu. Pokud všechno proběhne v pořádku, mohl by tyto lehké drony, které se svou velikostí vejdou do dlaně vojáka, brzy nato využívat i zbytek brigády. A očekává se, že časem se stanou standardní výbavou jednotek napříč armádou USA.
Miniaturní drony za necelou miliardu korun
Americká armáda v únoru informovala, že utratila 39 milionů dolarů (asi 878 milionů korun) za drony nazvané „Black Hornet Personal Reconnaissance Systems“ (Osobní průzkumné systémy Černých sršňů). Každý z dronů je vybaven klasickou i termovizní kamerou pro přenos videa téměř v přímém přenosu, čímž umožní vojákům průzkum okolí a odhalení nepřátelských sil. Z dronů mohou operátoři získat jak video, tak statické snímky.
[#PAS19✈️] C'est la taille qui compte, et le #BlackHornet, nanodrone de @flir, ne dira pas le contraire !
— Armée de Terre (@armeedeterre) June 18, 2019
1⃣8⃣g, 3 caméras jour/nuit et une autonomie de 20 mn, sa mise en oeuvre très simple, apporte une capacité supplémentaire de renseignement à l’@armeedeterre. pic.twitter.com/FaLCglzmLL
Díky velikosti něco málo přes 15 centimetrů a váze asi 33 gramů je mohou vojáci bez problému zařadit do své běžné výstroje. „Černí sršni“ jsou v akci zcela tiší, dosah signálu mají asi dva kilometry a ve vzduchu vydrží bezmála půl hodiny.
Průzkum terénu a předcházení ztrátám na životech
„Tento druh technologie bude naším zachráncem životů, protože nám pomůže vyhnout se škodám a zároveň posílí naši schopnost vykonávat cokoliv na probíhající misi,“ uvedl armádní seržant trénovaný v použití Černých sršňů Ryan Subers.
„S pomocí tohoto systému můžete identifikovat nepřátele nebo můžete hledat improvizovaná výbušná zařízení na své trase,“ dodal Kristian Molander, vedoucí a operátor FLIR. „Pokud střílíte z oblasti, kde nemůžete dobře vidět, můžete tento systém použít k identifikaci prostředí předtím, než se přesunete do palebné línie.“