Extinction Rebellion fotografie twitter Extinction Rebellion
„Vzpoura proti vyhynutí“ (Extinction Rebellion) je název organizace, která uspořádala včera při hlasování o brexitu v dolní sněmovně britského parlamentu demonstraci spočívající v tom, že si svlékli své svršky a zůstali jen ve spodním prádle.
Na horní polovině těla měli různé nápisy jako „SOS“ nebo „Přestaňme ztrácet čas“. Demonstranti chtěli tímto způsobem upozornit poslance na klimatickou a ekologickou krizi. „Už mě unavuje kolik času a kolik prostředků investovala naše vláda do inovací sedadel Brexitaniku,“ uvedl k protestu jeden z demonstrujících. Demonstranti přitom zpívali písničku z dětského seriálu „Nellie the Elephant“. To bylo proto, že poslanci pro ně představovali debatující slony. Polonahá studentka literatury ke všemu poznamenala: „Chápu, že se zaobírají vším možným. To je OK. Ale existují důležitější problémy.“ Mnozí z protestujících si přilepili ruce ke sklu nad sálem sněmovny a policistům se až po půlhodině podařilo demonstrující vyvést ven.
Britští poslanci nevěnovali demonstrujícím příliš pozornosti, až na konzervativce Nicka Bolese, který prohlásil: „Ignorovat, že se někdo jen tak pro nic svléká, je tradiční britskou vlastností.“ Pevná zastánkyně brexitu Andrea Jenkyns pro změnu prohlásila, že o tvrdých brexitářích se mluví jako o extrémistech, ale šaty rozhodně ve sněmovně ze sebe nestrhávají.
Brexit opět bez alternativy
Britští poslanci měli na hlasování pouhou půlhodinu. Za tu museli stihnout ve svých hlavách zhodnotit a vybrat si mezi čtyřmi alternativami. Aby toho nebylo málo, hlasovalo se nikoli obvyklým povstáním nebo zdvižením ruky, ale na papírku zakroužkovali svoje rozhodnutí. Opatření bylo z důvodu větší anonymity a nestrannosti hlasování podle skutečného svědomí poslanců.
Návrhy:
- trvalá celní unie s EU
- vypsání referenda o připravené brexitové dohodě prosazované Mayovou
- společný trh 2.0, podobný vztahu jako má EU s Norskem
- zabránit neřízenému odchodu i za cenu zrušení brexitu
Přesně v tomto pořadí měly návrhy úspěch, ale žádný z nich nedostal většinu. Například první na trvalou celní unii neprošel o pouhé tři hlasy. Ještě před hlasováním přišli poslanci labouristické strany s návrhem, aby poslanci podpořili návrh společného trhu, jako má Norsko. Konzervativní poslanci byli vyzváni, aby hlasovali podle své vůle a přitom bylo řečeno, aby se vláda svého hlasování zdržela.
Po výsledku hlasování Stephen Barclay, který je ministrem pro brexit, uvedl, že vláda bude přesvědčovat poslance o podpoře vyjednané brexitové dohody.
Michel Barnier, hlavní unijní vyjednávač pro brexit, vidí situaci jako chaotickou a zastává názor, že s krátícím se časem je stále reálnější odchod Británie bez dohody.
Mirko Radušević