Významný objev učinili archeologové v Řecku, kteří objevili ztracené město Tenea. Domnívají se, že město založili zajatci legendární Trojské války, a jeho základy jsou staré více než tři tisíce let.
Doposud archeologové pouze hádali, kde se pozůstatky ztraceného město Tenea přesně nacházejí, o jeho existenci neměli žádné důkazy. Pozůstatky domů a obydlí, šperky, mince a pohřební místa objevili nyní v oblasti jižního Peloponésu. Nález pochází ze 4. století před naším letopočtem.
Výkopové práce začaly už v roce 2013 kolem novověké vesnice Chiliomodi. Důkazy o existenci města Tenea archeologové objevili letos na začátku října. Odkryli pečlivě vystavěné stěny z jílu a podlahy z kamene nebo mramoru. Objevili také 200 vzácných mincí a sedm hrobů. V jednom hrobě navíc našli pozůstatky těl ženy a dítěte.
Podle vedoucí archeoložky Eleny Korková objevy dokazují, že občané města Tenea byli pozoruhodně bohatí. „Město udržovalo kontakty s východem i západem, přesto mělo své vlastní myšlení a formovalo vlastní politiku,“ uvedla pro AP Elena Korkov s tím, že z nálezů je patrný východní vliv.
Celkově se o městu Tenea mnoho neví. Podle legendy ho založili Trojané mezi 12. a 13. století před naším letopočtem, a leželo na klíčové obchodní cestě mezi hlavními městy Korint a Argos v severním Peloponésu. Během římské éry vzkvétalo, nakonec ale zůstalo zřejmě opuštěné.