Premiér Andrej Babiš a první předseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci před jednáním mandátového a imunitního výboru uvedli, že se nechají vydat k trestnímu stíhání. Podle něj se zpráva OLAF vůbec nezmiňuje ani o něm ani o Faltýnkovi. Navíc upřesnil, že to nemá nic společného s dnešním hlasováním o důvěře jeho menšinové vlády, protože všichni vědí, že důvěru nezíská.
Premiér Andrej Babiš v úterý ráno předstoupil před novináře a uvedl, že celá kauza Čapí hnízdo je zpolitizovaná a má od roku 2016 za cíl ho poškodit. „Tento komplot zorganizovala mafie, která tady kradla miliardy,“ upřesnil na tiskové konferenci ve Sněmovně. Podle něj o tom dostatečně informoval i detektiv Jiří Komárek. Podle něj je škoda, že ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) ho na základě prohlášení Vrchního státního zastupitelství nezbavil mlčenlivosti.
Dále uvedl, že tato kauza nemá nic společného s úterním hlasováním o důvěře jeho menšinové vládě. „Všichni přece víme, že důvěru nedostane a mohlo to proběhnout minulý týden. Samozřejmě ale politici, kteří nemají nic jiného na starosti, jenom nás kritizovat, tak to dávají do souvislostí a nemá to nic společného,“ vysvětlil Babiš.
Ve zprávě OLAF jsou dotčenými osobami pouze dva z jedenácti obviněných
Zopakoval, že celá dotace, tedy padesát milionů korun, byla nainvestována do farmy Čapí hnízdo. Do veřejných rozpočtů pak měla odvést 72 milionů korun. „Nikdo nic neukradl, nebyla tam žádná korupce a takových Čapích hnízd máme v České republice 123 v hodnotě 3,5 miliardy korun a v Evropě tisíce, to by měl OLAF vědět,“ upozornil Babiš.
Dle jeho vyjádření nikdy s Faltýnkem nepochybovali o tom, že se nechají vydat, protože obvinění jsou dle jeho mínění nesmyslná. „Takže se samozřejmě necháme vydat a doufejme, že už konečně bude pokračovat vyšetřování a že už to nebude předmětem neustálého napadání mé osoby,“ řekl Babiš.
Ani zpráva OLAF nemá prý ukazovat, že by v kauze Čapí hnízdo mělo dojít k podvodu. Nemá se ani vůbec zmiňovat o jménech Andreje Babiše ani Jaroslava Faltýnky. Navíc dotčenými osobami mají být pouze dvě z jedenácti stihaných. „OLAF ve svém závěru kritizuje hlavně někdejší právní prostředí v České republice,“ dodal Babiš.