Velká Británie začíná vyvíjet vlastní satelitní navigační systém, který by měl být konkurentem projektu Evropské unie nesoucí název Galileo. Ostrovní zemi by totiž po chystaném Brexitu mohl být omezen přístup k citlivým bezpečnostním informacím EU, což by se mělo dotknout i Galilea, uvedla na základě informací Sunday Telegraph agentura Reuters.
Navigační družicový systém Galileo je projekt Evropské unie v hodnotě 10 miliard euro (asi 257 miliard korun), který evropské společenství vyvinulo coby konkurenci k americkému Globálnímu polohovacímu systému (GPS). Projekt Galileo byl zadán v roce 2003 a měl by být dokončen do roku 2020.
Aktuálně se právě Galileo stalo jedním z třecích bodů mezi Evropskou unií a Velkou Británií v souvislosti s vyjednáváním o Brexitu.
Británie může Galileo užívat, ale její armádě bude odepřen šifrovaný přístup
Evropská komise s výhledem na blížící odchod Británie ze společenství (který by měl proběhnout v příštích sedmi měsících) postupně začíná Velkou Británii a její firmy vylučovat z citlivých činností a prací na programu Galileo.
Evropská unie uvedla, že Velká Británie bude po Brexitu moci využívat otevřený signál Galilea, nicméně až bude navigační systém spuštěn, měl by být britské armádě odepřen přístup do šifrované verze.
V Londýně v sobotu protestovali odpůrci Brexitu. Uplynuly dva roky od referenda
Tisíce odpůrců Brexitu se shromáždilo v sobotu v ulicích Londýna, aby vyjádřily svou podporu novému referendu o vystoupení z Evropské unie. Už uplynuly dva roky od hlasování, kde se 52 procent obyvatel Velké Británie přiklonilo k opuštění evropského bloku.
Britské úřady ještě před samotným začátkem vývoje sdělily médiím své plány na vlastní navigační družicový systém, pakliže bude Evropská unie nadále trvat na tom, že ostrovní zemi po Brexitu vyloučí ze zabezpečených částí projektu. Británie bude navíc vyžadovat náhradu za práci, kterou na projektu Galileo doposud vykonala, ve výši jedné miliardy liber (více než 28 miliard korun).
Británie zatím na prvotní výzkum nového systému vyčlenila 100 milionů liber
Britský ministr financí Philip Hammond již vyčlenil 100 milionů liber (asi 2,8 miliardy korun) na prvotní výzkum v souvislosti s novým satelitním (navigačním) systémem, který by měl zemi sloužit v době po odchodu z Evropské unie. Oficiální vyjádření by podle Sunday Telegraph mělo být zveřejněno tento týden.
Mluvčí britského Ministerstva pro obchod, energetiku a strategii průmyslu zatím odmítla cokoliv komentovat.
Jeden z expertů odhadl, že vybudovat konkurenční systém by Velkou Británii mohlo stát okolo 3 miliard liber (přes 85 miliard korun).