Výzkumná agentura Pentagonu pro Hi-Tech technologie se silně zaměří na umělou inteligenci. Agentura DARPA oznámila investici ve výši 2 miliard dolarů pro vývoj umělé inteligence (AI). Zástupce agentury John Everett pro CNNMoney uvedl, že nakonec mohou investovat do vývoje AI ještě mnohem vyšší částku.
Umělá inteligence, která strojům umožňuje plnit úkoly běžně zvládané lidmi, je v technologické i byznys sféře aktuálně horkým tématem. Například Google nedávno ohromil a zároveň polekal pozorovatele, když jim předvedl, jak systém umělé inteligence dokáže hlasem nerozeznatelným od toho lidského zavolat do restaurace a udělat rezervaci.
Průlom v posledním desetiletí donutil firmy rekrutovat z akademické půdy nejlepší talenty z tohoto oboru. Stroje jsou nyní mnohem dokonalejší v rozpoznávání řeči, porozumění obrázků a zpracování slov – jako příklady mohou sloužit systémy (umělé inteligence) Alexa od Amazonu, Siri od Applu nebo samoříditelné dodávky Waymo.
Umělá inteligence se selským rozumem
Stejně jako USA, také vlády dalších států, jako je Kanada, Čína, Indie nebo Francie, v současné době do toho oboru investují. Vidí ji jako zásadní pro růst své ekonomik v 21. století. Třeba Čína uvedla, že chce být do roku 2030 světovým leaderem v této oblasti.
„Myslíme si, že je správný čas osadit pole umělé inteligence,“ uvedl Everett pro CNNMoney. Podle něj budou schopni do pěti let urychlit vývoj o dvě dekády.
DARPA se má zaměřit na vývoj a výrobu systémů s takzvaným „selským“ rozumem, kontextuálním uvažováním a větří energetickou efektivitou. Pokroky v této oblasti mohou pomoci vládě v oblastech bezpečnosti nebo vyšší efektivity.
Vývoj má rovněž jeden háček
Odvětví však má také jeden výrazný nedostatek. Strojové učení závisí na algoritmech, které se stroje naučí z obrovských datových sad. Počítači ukážete miliony fotek koček a s odstupem času pozná, když je na jiném obrázku kočka. Tyto systémy však často potřebují tisíce počítačových čipů, které zpracovávají data týdny předtím, než se něco naučí.
„Počítačové učení je pozoruhodně neefektivní. Dokáže dělat úžasné věci, ale také je pozoruhodné, co nedokáže,“ konstatoval Everett.
DARPA chce umělé inteligenci osvojit metody podobné tomu, jak se učí lidé. Člověk se totiž někdy dokáže přiučit i z pozorování jediného příkladu.
„Pokud dosáhneme pozitivních výsledků, a ty jsou důležité, které budou relevantní pro armádu a národní bezpečnost, nezastavíme se,“ dodal Everett.