Po dvou dnech relativního klidu na řecko-turecké hranici bylo včera hlášeno nové napětí. Migranti a uprchlíci podle řecké televize Skai házeli na řeckou policii zápalné bomby.
Ze záběrů televize lze vidět, že na hranici v regionu Evros došlo k bojům mezi řeckými silami a běženci, kteří se snažili narušit hraniční překážky a vytvořit v plotu průchod. Televize zároveň ukazovala, že v tu dobu byly zaznamenány přelety tureckých bojových letadel nad hranicí. Zprávy informují, že turecké bezpečnostní síly měly střílet na vozidlo řecké pohraniční stráže. Není to poprvé, kdy bylo na řecké pohraničníky stříleno z turecké strany a začátkem týdne se řecký voják nalezl uprostřed palby tureckých sil. K dalšímu incidentu došlo, když turecký hlídkový člun úmyslně narazil do zádě řeckého plavidla pohraničníků.
Řecká média popisují, že jde o asymetrickou válku Turecka vůči Řecku a připomínají již dřívější slova bývalého tureckého prezidenta Turguta Özala, který řekl: „Nemusíme s Řeckem válčit. Potřebujeme na ně jen poslat pár milionů imigrantů, kteří s nimi skoncují.“
Z řecké politické scény se ozývají komentáře, že události na řecko-turecké straně, kdy Turecko napomáhá běžencům dostat se do Evropy, je kouřovou clonou, která má překrýt vojenské neúspěchy v Sýrii. Podobně je komentováno včerejší zostření situace na hranici, že jde o reakci Erdogana na jeho neúspěšné vyjednávání v Bruselu. Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas k tomu uvádí: „Říkáme všem (migrantům), že by se neměli pokoušet dostat dovnitř oknem. Existují dveře. Každý, kdo má právo na ochranu, by na ně měl zaklepat. Právo na ochranu má podle mezinárodního práva.“
Bulharsko pomáhá Řecku, teď z něj má obavy
Mediální pozornost je upřena především na řecko-tureckou hranici, neznamená to, že Bulharsko je v klidu. Když začala krize, bulharské vedení okamžitě začalo vyjednávat s Tureckem, aby se diplomatickou cestou pokusilo získat ochranu. Také funguje historie, že na rozdíl od Bulharska je Řecko odvěkým nepřítelem Turecka. Bulharsko se snaží Řecku pomoci a na jeho žádost začalo vypouštět vodu z přehrady Ivajlovgrad na řece Evros. Vysoká voda znemožňuje překonání hranice, což Bulharsku také pomáhá. Nyní je ale Bulharsko znepokojeno, když se Řecko rozhodlo vybudovat migrační centrum u bulharské hranice. „Vytvoří to situaci zvýšeného napětí. Je to absurdní a nejedná se o akt dobrého souseda,“ komentoval úmysl řecké vlády bulharský ministr obrany Krasimir Karakachanov.