Na řecko-turecké hranici probíhají střety řeckých bezpečnostních složek s migranty. Atény prohlásily, že dohoda EU-Ankara o omezení migrace do Evropy z roku 2016 je mrtvá. Řekové Turky obviňují, že migrantům pomáhají odejít do Evropy. O situaci informovala zahraniční média.
„Buďme upřímní, dohoda je mrtvá,“ uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v rozhovoru pro CNN. Mitsotakis řekl, že dohoda padla, protože státní orgány tureckého prezidenta Erdogana vyvolaly současnou krizi na řecko-turecké hranici tím, že urychlují a dokonce pomáhají migrantům a uprchlíkům odejít do Evropy.
„A je mrtvá, protože se Turecko rozhodlo dohodu zcela porušit, kvůli tomu, co se stalo v Sýrii,“ dodal řecký premiér.
Turecko systematicky pomáhá migrantům přejít hranice
Turecko přestalo migrantům bránit v odchodu ze země před týdnem, přičemž se do pohybu – podle Řeků i za asistence tureckých úřadů – daly desetitisíce lidí snažících se přes Řecko dostat do Evropy. Řekové viní Turky z poskytování řezných nástrojů pro zničení hraničního oplocení.
„Turecko má povinnost zabránit lidem v dosažení pobřeží… a všechno, co dokáže, v zadržení pašeráků a v zabránění lidem nelegálně přejít do Řecka,“ řekl mimo jiné Mitsotakis. „To je přesně to, co dohoda říká, a Turecko dělá přesný opak: systematicky pomáhá – jak na zemi, tak na moři – lidem v jejich snaze přejít do Řecka,“ dodal.
Domůže se Turecko pomoci vydíráním?
Řecký premiér zdůraznil, že si je vědom tureckého břemena souvisejícího s hostováním milionů syrských uprchlíků a podporuje za to pomoc Turecku. „K tomu ale nedojde v případě vydírání. Evropa nebude kvůli tomuto problému vydírána,“ dodal.
Řecké úřady tvrdí, že jejich bezpečnostní složky už zabránily v nelegálním přechodu hranic téměř devětatřiceti tisícům migrantů. Podle Turků jsou skutečné počty však více než třikrát vyšší. Mnoho migrantů podle informací agentury AFP tvrdí, že byli tlačeni k tomu, aby se pokusili o nelegální vstup do Řecka.
Vzájemné osočování Turecka a Řecka
V pátek večer řecká vláda publikovala záběry, které mají ukazovat, jak turecká pořádková policie střílí slzný plyn na řeckou pohraniční stráž. Záběry Řecko zveřejnilo poté, co turecká státní televize zase odvysílala záběry, na nichž měli být migranti svlečeni a biti řeckými silami. Ankara Atény oficiálně obvinila z používání nepřiměřeného násilí proti migrantům, ale že několik z nich Řekové zabili a řadu zranili, Řecko opakovaně odmítá.
„Nepouštíme je přes hranici, tak jak jim to můžeme dělat?“ zpochybnil tato tvrzení řecký policejní zdroj pro AFP.
Humanitární organizace jsou jako špioni
Souběžně byli dva Řekové odsouzeni za vyhrožování humanitárním pracovníkům na ostrově Lesbos, kde došlo k násilnému odporu proti těm, kteří pomáhají narůstajícímu počtu příchozích migrantů. „Budu pokračovat v obraně své země. Většina (pomocných skupin) operuje jako špióni. Tito gangsteři by měli opustit ostrov,“ uvedl třiasedmdesátiletý Konstantinos Alvanopoulos, který dostal tříměsíční podmíněný trest.
V roce 2016 Turecko souhlasilo s dohodou EU, že bude bránit migrantům odejít ze země, za což od EU mělo obdržet šest miliard eur a příslib o budoucím zlepšení vízových podmínek a obchodních pravidel.