Více než 2 biliony korun. To je docela nepředstavitelné číslo, ale právě tolik Češi dluží. A bohužel ve srovnání s předchozími lety je to rekordní částka, která meziročně stoupla o 9 %. Co za takovým nárůstem stojí a kde je zadluženost největší?
Není to tak, že by si peníze půjčovalo více lidí, jejich počet mimochodem loni klesl o téměř 4 tisíce. Zvyšují se ale částky, které si lidé půjčují. A to jak u dlouhodobých, tak u krátkodobých úvěrů. „U těch dlouhodobých úvěrů je v tuhle tu chvíli průměr na jednoho klienta 1,5 milionu korun. U těch krátkodobých úvěrů lidé dluží přibližně 180 tisíc korun v průměru,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.
Největší podíl na zvyšování celkového úvěru mají hypotéky. Na každého z nás v průměru připadá půjčka ve výši 2 miliony korun, což je historicky nejvyšší číslo. „Hypotéky si půjčují na stále zdražující byty a domy. Právě růst cen nemovitostí v poslední době zaznamenává dvouciferné tempo růstu v meziročním srovnání a to se logicky projeví na výši hypoték, které si lidi na koupi těchto nemovitostí berou,“ upřesnil ekonom David Marek.
Nejzadluženější jsou Češi žijící v Praze
A právě ceny nemovitostí stojí za tím, že nejzadluženějším krajem je hlavní město Praha. Na každého obyvatele připadá dluh ve výši 285 tisíc korun. „Pokud si mladá rodina chce pořídit byt v Praze nebo Ostravě, tak ten rozdíl je diametrální v ceně a tudíž bude i diametrálně různá výše hypotéky,“ vysvětlil Marek.
Vůbec neméně zadlužení jsou pak obyvatelé v Karlovarském kraji a na Vysočině. „A je to hlavně i z toho důvodu, že vlastně Karlovarský kraj je nejméně zalidněný kraj v České republice,“ doplnil Rajl. Protože ceny nemovitostí zatím stále rostou a zvyšuje se i průměrná mzda, bude se podle ekonomů zvedat i míra zadluženosti českých domácností a výše jejich úvěrů.