Jak na investice? Nechte si poradit od odborníků
Jak mít víc peněz na účtu? Není to jen cesta zvýšení platu či druhého zaměstnání. Množství financí, které máte k dispozici, ovlivníte především efektivním hospodařením.
Jak hospodařit tak, abyste měli se stále stejným příjmem o něco víc peněz, větší úsporu? Pokud platíte pravidelně za domácnost či pojištění, vždy máte určitý prostor pro úspory. Zároveň současný finanční trh nabízí i možnosti většího či menšího zhodnocování úspor. Přinášíme přehled metod, které vám mohou pomoci zlepšit finanční situaci, včetně rizik, které se k některým z nich vážou.
1. Snižte částku u pravidelných plateb - Porovnávejte
Platit zbytečně víc za něco, co platit musíte, je velká škoda. Ačkoliv například některé poplatky za domácnost zdražují (energie, hypotéka), jsou možnosti, jak i v takovém případě slušně ušetřit. Jen je třeba být trochu aktivní. Například na trhu energií je obrovská konkurence. Vyplatí se porovnat nabídku všech dodavatelů a případně vybrat takového, u kterého budete platit méně, aniž byste museli změnit spotřebu. V případě elektřiny lze přechodem k jinému dodavateli ušetřit průměrně až 1760 korun ročně, u plynu až 7 tisíc korun. V případě rodinného domu, který je vytápěn plynem, lze porovnáním nabídek ušetřit kolem 10 tisíc korun. Je lepší aktivně porovnat trh, než okamžitě kývnout na nabídku například od podomního prodejce, který zastupuje pouze jednu firmu. Taková smlouva často bývá naopak drahá.
Máte-li také například sjednané povinné ručení už několik let a zatím jste jeho cenu neměnili, ale pouze vždy zaplatili částku uvedenou na zaslané složence se zelenou kartou, ověřte si aktuální nabídky. Pohybují se v částkách řádově o více než tisícovku méně, někdy se můžete dostat až na polovinu ceny uvedené na složence. Ve chvíli, kdy vám pojišťovna pošle novou zelenou kartu, je ideální doba na porovnání povinného ručení u své, případně i jiných pojišťoven. Máte pak čas na zrušení stávající smlouvy bez sankcí a sjednání nové.
Porovnat nabídky můžete i během několika minut online, díky takzvaným internetovým porovnávačům, které zprostředkovávají nabídky různých dodavatelů energií, operátorů, bank či pojišťoven, navíc často s další bonusovou slevou. V řadě případů tak můžete získat lepší cenu než pokud budete vyjednávat přímo u konkrétní společnosti. Počet lidí, kteří si sjednávají finanční produkty online roste. „Jejich roční úspora se pohybuje okolo osmi tisíc korun,“ říká finanční odborník z jednoho internetového porovnávače Zbyněk Laisek.
2. Odkládejte pravidelně určitou částku stranou
Touto metodou ušetříte z toho, co vyděláváte. Výhoda je, že peníze neutratíte za zbytečnosti, ale nastřádáte na něco důležitějšího. Pokud tedy chcete ušetřit na nový telefon či spotřebič, odkládejte pravidelně stanovenou částku do vhodné nádoby (sklenice), ale třeba i klasického prasátka. Jde o to, že začínáte pravidelně ukládat menší částku, v korunách to je pro dosáhnutí téměř třiceti tisíc za rok dvacet korun, a postupně o dvacet korun každý týden navyšujete. Když začínáte s nižšími částkami, postupně si zvyknete a pak by vám neměl dělat problém uložit i vyšší částku. Je to také ideální způsob, jak spořit s dětmi. To, že vidíte přesnou částku i to, jak úspory rostou, je rozhodně motivace. A nehrozí, že tyto peníze utratíte za něco, co nepotřebujete. Prostě stanovený obnos každý týden dáte do sklenice, a tak vás už tyto peníze nebudou ani "provokovat" v peněžence. Záleží na vás a vašich finančních možnostech, kolik případně budete chtít ukládat týdně či měsíčně, resp. kolik potřebujete ušetřit. Například tabulku s plánem na úsporu téměř 28 tisíc korun za rok najdete ke stažení zde.
3. Investujte/spořte – možností je víc
Investovat lze různě s různým příslibem zhodnocení úspor. Každopádně je to podle odborníků v dnešní době vhodná metoda, jak hodnotu peněz zvyšovat. Pokud totiž necháte peníze ležet na běžném účtu, nic vám nevydělají, navíc jejich hodnotu zničí inflace. Uložení na spořícím účtu je vzhledem k aktuálním nízkým úrokovým sazbám nevýhodné. Blýská se sice na lepší časy, ale ani plánované zvýšení úrokových sazeb nepokryje míru inflace. Ušetřené peníze a ty, které vám případně zbývají každý měsíc nad rámec pravidelných a nutných výdajů, tak můžete zkusit investovat. Je ale třeba počítat s tím, že v případě investování se vysoký výnos vždy pojí s rizikovostí, bezpečné varianty generují zase mnohem nižší zisk.
Pravidelné investování do podílových fondů
Zhodnocování úspor s možností peníze kdykoliv vybrat představuje investování prostřednictvím investičních společností, které nabízejí možnost posílat částku už od několika stovek měsíčně do některých z podílových fondů. Začít takto investovat může podle odborníků úplně každý (nemusíte být spekulant a expert na burzovní operace) a v podstatě kdykoliv. Nemusíte čekat ani na správné načasování, jako je to například při jednorázovém vkladu. „Lidé jsou překvapeni, kolik se jim za několik let podaří shromáždit. Každý, kdo tento způsob využije, totiž může ke svým naakumulovaným penězům získat ročně i něco navíc. Záleží, jaký typ investice si zvolí,“ říká investiční specialista Jan Brandejs. Podílové fondy nashromážděné peníze investují do firemních akcií, vládních či firemních dluhopisů, případně do jednotlivých měn. Například investicí do akciového fondu získáte zprostředkovaně podíl až v několika desítkách firem. Výrazně tak zvýšíte pravděpodobnost možného výnosu a na druhou stranu snížíte případná související rizika.
Vesměs stačí u vybrané investiční společnosti, která fondy spravuje, zadat trvalý příkaz na stanovenou měsíční částku. Fond zajistí, že se peníze nebudou pouze shromažďovat, ale také se mohou při správně zvolené strategii (záleží na míře rizika, kterou hodláte podstoupit, délce investování a požadovaném navýšení) a příznivém vývoji trhu zajímavě zhodnotit. Vyššího zhodnocení nicméně dosáhnete v dlouhodobějším horizontu.
Investice do nemovitostí
V Česku teď pracuje hodně cizinců a i díky tomu zažívají velká města nárůst populace. To jde ruku v ruce s nedostatkem bytů a zvyšujícími se cenami nájmů. Máte-li větší množství peněz navíc a koupíte nemovitost v Praze či Brně, můžete podle některých finančních expertů na nájmech slušně vydělat. Přítok peněz vám může zaručit i pronajímání nemovitosti v typicky studentských městech - Olomouci či Ostravě. Ovšem ani investice do nemovitostí není bezriziková. Mezi úskalí patří například hrozba spojená s možnou ekonomickou krizí v budoucnu. V tomto případě by klesla jak poptávka po nemovitostech, tak i cena nemovitostí. Můžete také narazit na nájemníky, kteří přestanou platit a vy máte nárok je vypovědět až po 3 měsících neplacení nájmu. V případě, že jsou takoví lidé navíc v exekuci, jsou šance na vymáhání dluhu na nájmu velmi nízké.
Penzijní fondy
Penzijní fondy jsou v současné době asi nejvýhodnější variantou, co se týče poměru výnosu a bezpečnosti. Díky tomuto produktu si přijde k zajímavému zhodnocení i člověk, který se obává rizika – jednoduše zvolí konzervativní strategii. Nevýhodou je ale dlouhodobá vázanost. Člověk si většinou na peníze sáhne až ve svých 60 letech, tudíž své úspory nemůže v průběhu života používat.
Pokud je vaším cílem naspořit si na stáří, jedná se o výhodný produkt. Získáte peníze navíc díky státnímu příspěvku (až 2 760 korun ročně) a zhodnocení v rámci své investiční strategie – můžete si totiž zvolit konzervativní, vyváženou či dynamickou formu. Ilustrujme si to na příkladu třicetiletého muže, který si bude spořit po dobu 30 let. Každý měsíc do svého penzijního fondu odešle 1 000 korun. Pokud zvolí vyváženou strategii, za 30 let ze svých peněz naspoří 360 000 korun, ovšem výsledná částka bude díky zhodnocení činit 540 000 až 750 000 korun (v závislosti na penzijní společnosti, kterou zvolí). Tudíž máte možnost své úspory do budoucna až zdvojnásobit. V případě, že zvolíte dynamickou strategii, výnos může být ještě vyšší. Výhodu představuje i možnost uplatnění daňového odpočtu – člověk si tak může odečíst z daní až 3 600 korun ročně. "Navíc u penzijního spoření neplatíte žádné poplatky a výši měsíční splátky si můžete upravovat tak, jak vám zrovna rodinný rozpočet dovolí," říká ředitelka penzijní společnosti Marie Zemanová.
Netradiční cesty
Existují i nestandardní cesty, jak lze investovat peníze s vidinou slušného zisku. V jistém ohledu jde ale stále o neprošlapanou cestu. Vysokých výnosů momentálně dosahují tzv. kryptoměny, což jsou digitální peníze. Například nejznámější kryptoměna Bitcoin svoji hodnotu ztrojnásobí přibližně každého čtvrt roku. Pokud například člověk investoval 3 000 korun začátkem listopadu loňského roku, do prosince hodnota jeho vkladu vzrostla na 6 000 korun. Obchod s těmito deriváty můžete realizovat už od 300 korun. Kromě Bitcoinu existuje několik stovek dalších kryptoměn. Nadějně nyní vypadá růst nové měny Iota, která kompenzuje nedostatky klasických kryptoměn.
S vysokým výnosem se pojí i vysoké riziko. Kryptoměny sice umožňují pohádkové zbohatnutí, avšak nesou i několik rizik. Například kurzy kryptoměn se občas zničehonic propadnou. Slabší povahy toto nevydrží a v případě poklesu měnu skoupí zpět i za cenu ztráty. V minulosti se také několikrát stalo, že kryptoměny byly uživatelům zcizeny prostřednictvím hackerských útoků. A ohrožení existence kryptoměn představují i vlády - už je tento způsob zakázán například v Číně či Rusku. Kryptoměny jsou stále velmi mladou a neprozkoumanou technologií a řada věcí se může neočekávaně pokazit.
Další z možností jsou peer-to-peer půjčky, kde můžete dobře své úspory zhodnotit s výnosem i kolem 10 procent. Jedná se o půjčování mezi lidmi, kdy vy, jako investor, půjčíte peníze někomu, kdo je potřebuje. A peníze se vám na základě sjednané smlouvy vrací s dohodnutým úrokem. Vše funguje přes platformu, která celému procesu dává řád, pravidla a prostor pro nabídku a poptávku. U nás se peer-to-peer půjčky zatím rozjíždí, v zahraničí už tato služba funguje delší dobu.
4. Chovejte se úsporně
Pomoci zlepšit finanční rozpočet a mít ve výsledku víc peněz než dosud, vám každopádně zajistí i úsporné chování – zejména při nakupování, vaření nebo spotřebovávání energií. Desítky tipů najdete v následujících článcích:
S využitím informací z Porovnej24.cz