Číňané mají strach z nové epidemie. Vláda: Není to SARS ani MERS

Psala se léta 2002 až 2003, kdy v Číně řádila infekce nemoci SARS na jejíž následky zemřelo v zemi přes sedm set lidí. Nyní se objevila epidemie – záhadná forma zápalu plic. Úřady tvrdí, že se nejedná o SARS a není to ani ptačí chřipka (MERS, tedy Middle East Respiratory Syndrome), která rovněž měla tragické následky.

Již několik týdnů registrují v Číně záhadný zápal plic, kterým se nakazily desítky lidí. Ve městě Wu-chan se neznámým virem nakazilo 59 osob, které jsou v kritickém stavu. Někteří z pacientů pracovali na místní tržnici, kde prodávali nejen ryby a plody moře, ale také drůbež a králíky. Radnice rozhodla okamžitě tržnici uzavřít, dokud nebude příčina onemocnění zjištěna.

Panuje obava, že virus mohl ze zvířat přeskočit na člověka. V Singapuru, Hongkongu nebo Makau jsou rovněž obavy z šíření infekce. Zdravotnická zařízení a lékaři v Číně mají nařízeno, aby okamžitě nahlásili případy osob, které během posledních čtrnácti dnů ve Wu-chan nebo jeho provincii pobývaly a mají příznaky zvýšené teploty.

Světová zdravotnická organizace byla o případu informována a je v kontaktu s čínskými zdravotníky.

V letech 2002 až 2003 se SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome – těžký akutní respirační syndrom) rozšířil z jižní části Číny po celé zemi. Nyní informace na internetu píší, že se v současnosti rovněž jedná o koronavir SARS-CoV.

Koronavirus SARSu je považován za živočišný virus z dosud nezjištěného zvířecího druhu, uvažuje se o netopýrech. Virus se měl koncem roku 2002 rozšířit na jiná zvířata a poprvé infikovat lidi v jihočínské provincii Kuang-tung.

Tagy: