Severokorejský vůdce Kim Čong-un je po operaci ve vážném stavu. S odvoláním na nejmenovaného amerického činitele seznámeného se situací to dnes napsal server televizní stanice CNN. Jihokorejská vláda popřela informaci o tom, že by byl severokorejský vůdce Kim Čong-un ve vážném stavu. Podle Reuters to uvedla agentura Jonhap.
KLDR se k věci nevyjádřila, situaci nekomentovaly ani americké úřady. Jižní Korea informaci nepotvrdila, podle agentury AP ji však prověřuje.
Spekulace o Kimově zdravotním stavu vypukly již v polovině dubna, kdy se 36letý autoritářský vůdce výjimečně a bez vysvětlení neobjevil na oslavách narozenin svého dědečka a zakladatele KLDR Kim Ir-sena. Naposledy byl na veřejnosti spatřen o čtyři dny dříve na jednání vlády.
Podle zdrojů webového portálu Daily NK, který údajně získává informace od severokorejských přeběhlíků, se Kim zotavuje po „kardiovaskulárním chirurgickém zákroku“. Vůdcovo zdraví je podle portálu podlomené kvůli tomu, že má nadváhu, kouří a je přepracovaný.
Jihokorejské ministerstvo sjednocení, které má na starosti vztahy mezi oběma zeměmi na Korejském poloostrově, však uvedlo, že informace CNN a Daily NK nemůže potvrdit, snaží se je však prověřit. Jihokorejská vláda popřela informaci o tom, že by byl severokorejský vůdce Kim Čong-un ve vážném stavu. Podle Reuters to uvedla agentura Jonhap.
KLDR v posledních týdnech vypálila několik raket krátkého doletu. Podle analytiků se jednalo rovněž o součást oslav Kim Ir-senových narozenin. Kim Čong-un však vojenské testy výjimečně nepozoroval a ani se o nich nezmínila státní televize.
Severní Korea přísně kontroluje veškeré informace, jež se týkají jejího vůdce, kolem něhož v zemi panuje velice silný kult osobnosti. Pozorovatelé se proto musí spoléhat buď na indicie ze státní propagandy, nebo na zdroje uvnitř režimu. I tajné služby se přitom někdy ohledně událostí uvnitř země mýlí.
Nepřítomnost vůdců na veřejných oslavách často vzbuzuje spekulace o jejich zdraví, které však mnohdy nejsou podložené.
ČTK