Vláda nerozhodla o nákupu v otevřeném tendru, ale formou mezivládní dohody. To se stalo terčem kritiky.
Čeští vojáci získají do roku 2023 od americké společnosti Bell osm amerických víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. V ceně kontraktu (kolem 12 mld. Kč) je výcvik pilotů i personálu, vybavení zbraňovými systémy, munice či údržba.
Nabídka přišla letos v červnu a ministr Lubomír Metnar k ní uvedl: „Na základě doporučení expertní komise jsme se rozhodli pro pořízení systému H-1, tedy kombinaci osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bitevních vrtulníků AH-1Z Viper.“ Ministr tehdy také vše zdůvodňoval tím, že se jedná o nejbezpečnější a nejtransparentnější zakázku. Byla to zřejmě také reakce na několikrát opakované prohlášení Vojtěcha Filipa, předsedy ÚV KSČM: „Důvodem mého údivu je velmi nestandardní cesta, kterou stát dospěl k výběru dodavatele. Cesta vyvolávající podezření, že Ministerstvo obrany porušuje platné zákony ČR i předpisy EU a vystavuje zemi riziku mezinárodní arbitráže. Vláda rozhodla o nákupu amerických strojů ve chvíli, kdy se podle oficiálních stanovisek Ministerstva obrany výběr vrtulníků procesně stále ještě nacházel v předakviziční přípravné fázi, přičemž všichni byli ujišťováni, že ještě nebylo rozhodnuto o způsobu zadání zakázky.“
Staré sovětské vrtulníky půjdou do šrotu, dostane české letectvo legendu z Vietnamu?
Ministerstvo obrany už oslovilo potenciální dodavatele nových univerzálních vrtulníků pro české letectvo. Mezi nimi je i americký Bell, který nabízí typ UH-1Y Venom.
Jedná se o tom, že Italové nabídli ČR své vrtulníky Agusta Westland AW139 Leonardo a to přes to, že se vláda rozhodla o nákup formou mezivládní dohody s USA. Vrtulníky ještě nabízely Jižní Korea a Německo, ale Itálie se nechce s výsledkem výběru vrtulníku spokojit a údajně také adresovala svoji stížnost českým politikům. Italové měli své stroje nabízet o polovičku levněji a rovněž s lepšími dodacími lhůtami. Na toto reagovalo ministerstvo s tím, že italské vrtulníky nebyly vyzkoušeny v boji. Italské vrtulníky AW139 používá irská a egyptská armáda pro záchranné a pátrací mise a Italové jich vyrobili již kolem osmi set. Do ČR měla být dodána armádní verze AW139M s kulomety ráže 7,62 a 12,6 mm a řízenými i neřízenými střelami.
Do výroby vrtulníků bude zapojen český obranný průmysl, podle Metnara by to mělo být z více než 30 procent. S firmou Bell již uzavřely memoranda o spolupráci státní podniky LOM Praha a Vojenský technický ústav a firmy Aero Vodochody, Ray Service a VR Group.
Vláda také mluvila o tom, že staré ruské bojové helikoptéry Mi-24/35 by se daly prodat.