Ve švýcarské Ženevě se dražila jedna z vůbec nejvýznamnějších sbírek královských šperků. Klenoty francouzské královny Marie Antoinetty veřejnost neměla možnost spatřit již déle než 200 let. Přívěsek s velkou pravou perlou ve tvaru kapky s diamantem byl prodán za 36 milionů dolarů, což je podle aukční síně nový rekord.
Perla Marie Antoinetty je nejdražším kouskem z celé sbírky. Je to přívěsek s velkou pravou perlou ve tvaru kapky s diamantem, který se vydražil za neuvěřitelných 32 milionů dolarů (733 milionů korun). Jeho cena se odhadovala na pouhé 2 miliony dolarů (45 milionů korun).
Šperky, které kdysi patřily francouzské panovnici Marii Antoinettě, jsou součástí velké sbírky, kterou se rozhodla prodat italská královská bourbonsko-parmská dynastie. Klenoty se dražily ve středu ve švýcarské metropoli Ženevě v aukční síni Sotheby’s.
Diamanty a stopy královniných vlasů
Celkem se dražilo deset šperků, jež kdysi patřily lidmi nenáviděné manželce krále Ludvíka XVI. Před tím než se oba panovníci pokusili o útěk z vlasti před začátkem francouzské revoluce, rozeslala Marie Antoinetta své šperky po svých příbuzných.
Nakonec se dostaly k její sestře, která se provdala za Ludvíka Antonína Bourbonského. V dynastii bourbonsko-parmské zůstaly až doposud.
Růžové dědictví za miliardu. Na ženevské aukci byl za rekordní sumu vydražen vzácný diamant
Vzácný růžový diamant „Pink Legacy“ (Růžové dědictví) byl v dražbě prodán za 50,3 milionu švýcarských franků (asi 1,15 miliardy korun). Jedná se o rekordní částku za růžový diamant v přepočtu na jeden karát, uvádí server BBC.
Kupce perly Marie Antoinetty si přál zůstat v anonymitě. Celkem za šperky zaplatil 36 milionů dolarů. Cena se navýšila o nezbytné poplatky spojené s aukcí.
Sbírka klenotů francouzské panovnice obsahovala také perlové a diamantové náušnice, diamantovou brož, nebo diamantový náhrdelník s pravými perlami. Na prstenu s monogramem, posázeném diamanty, se údajně zachovaly dokonce stopy vlasů královny.
Marie Antoinetta se narodila jako rakouská princezna, na trůn usedla po sňatku s francouzským králem Ludvíkem XVI. Její extravagantní životní styl ji v letech před francouzskou revolucí odsoudil k nenávisti - mnoho Francouzů trpělo v té době hlady, a rozhazovačné královně dávali svou chudobu za vinu. V roce 1793 byla popravena gilotinou ve věku pouhých 37 let, necelý rok po popravě svého manžela.
Celkem se na aukci vydražily šperky za téměř miliardu korun. Mnozí odborníci událost už před zahájením považovali za dražbu století, což se také potvrdilo.