V roce 2017 v ČR chybělo pro seniory přes 77 tisíc bytů, řekl minulý týden předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes na tiskové konferenci k bytové krizi. Některým důchodcům kvůli raketovému růstu nájmů nestačí na zaplacení ani jejich měsíční penze. Podle Maláčové (ČSSD) by pomohl zákon o dostupném bydlení, ANO preferuje dotace.
Rada seniorů minulý týden na své tiskové konferenci poukázala na krizi bydlení důchodců zapříčiněnou růstem nájmů bytů. Předsednictvo rady zkritizovalo především nedostatek bytů a systém sociálních dávek.
Průměrný nájem v Praze je kolem 14 tisíc, následuje Brno, kde je to asi 9 tisíc, říká Rada seniorů. Spolu s dalšími výdaji na služby je tato situace podle organizace pro seniory likvidační.
Důchodců je v České republice přes 2 miliony, osamělých seniorů u nás žije v nájmu přes 140 tisíc.
Podle předsedy převyšuje v Praze cena nájmu bytu o 40 m² penzi, kterou důchodci pobírají. U mužů je to o 9 %, u žen až o 27 %. Nejméně zaplatí v Ústí nad Labem, kde takový nájem činí něco málo přes polovinu důchodu mužů a asi dvě třetiny toho, co pobírají ženy.
Zdeněk Pernes také zmínil, že v ČR chybí asi 600 tisíc nájemních bytů, což je zapříčiněno nedostatečnou výstavbou. Ze statistik, které má k dispozici, vychází, že se v České republice ročně postaví průměrně 28 tisíc bytů, což je prý o 20-25 tisíc méně, než se stavělo před 30 lety.
Dávky krizi nevyřeší
Bytovou krizi nebude možné zvládnout bez zákonu o dostupném bydlení, který je v gesci Ministerstva pro místní rozvoj, ozývá se z Ministerstva práce a sociálních věcí. Dochází tak k dalšímu střetu koaličních partnerů.
„MPSV v souvislosti s tím tlačí na MMR, aby ten zákon už vznikl. Dokonce jsme nabízeli jakoukoli maximální pomoc s tím zákonem, každopádně MMR pořád v tomhle ty kroky nedělá,“ řekla redakci TV Prima tisková mluvčí Ministerstva práce Kristýna Křupková.
„V současné chvíli se tak ukazuje, že systém dávek, který pan premiér tak kritizuje, je zatím jediným nástrojem, který pomáhá seniorům udržet si bydlení,“ tvrdí ministryně za ČSSD Jana Maláčová.
Finanční podpora státu na bydlení se dělí na dvě varianty – příspěvek a doplatek na bydlení.
Na příspěvek má nárok člověk s trvalým bydlištěm, pokud 30 % příjmů rodiny (v Praze 35 %) nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Tato částka navíc nesmí být vyšší, než jsou zákonem stanovené normativní náklady na bydlení.
O doplatek může zažádat pouze osoba, která je v hmotné nouzi. Úřady pak zkoumají příjmy, odůvodněné náklady na bydlení a počet osob, majetek, sociální poměry a zda si osoba dokáže zvýšit příjem.
Na doplatek senioři nedosáhnou, upozorňuje předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Příspěvky podle něj nejsou dobře nastaveny a nekompenzují důchodcům jejich náklady na bydlení.
MPSV aktuálně i kvůli kritice momentálního nastavení plánuje do budoucna jejich změny. „Pracujeme na revizi dávek, ale zatím to nebudeme komentovat, dokud nebude hotový materiál na stole,“ řekla redakci tisková mluvčí Kristýna Křupková.
Sociální bydlení
V programovém prohlášení současné vlády stojí zákon o sociálním bydlení. Dokument akcentuje také zlepšení situace právě pro seniory. Zákon však vláda nakonec smetla ze stolu a nahradil ho projekt Výstavba.
Pokud se obec rozhodne postavit nové byty, stát jí proplatí 20 %, které budou vyčleněny pro sociální bydlení. Zbytek si ale musí zaplatit sama. Letos vláda na projekt vyčlenila jednu miliardu a 650 miliónů pro sociální byty a 350 miliónu pro zvýhodněné úvěry. Chce tak podpořit obce ve stavění.
„Cesta podpory je přirozeně výrazně rychlejší nežli cesta formou tvorby zákona, kdy by první byty byly dokončeny nejdříve koncem roku 2021,“ sdělilo redakci svůj postoj Ministerstvo pro místní rozvoj. Také je prý důležitý dobře nastavený systém dávek.
Tento výrok ale neguje místopředseda Rady seniorů a předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. „Každý člověk, který dělá ve stavebnictví, ví, že musí být nějaká příprava a nějaká výstavba, takže naděje realizace nějaké stavby se může uskutečnit až za 4-5 let,“ poukázal Milan Taraba na možná úskalí.
Rada seniorů v projektu přesto vidí naději. Problémem je ale podle nich nepřipravenost obcí a také to, že se zastupitelé bojí stavbou obec zadlužit. Vláda momentálně na stavbu sociálních bytů vyčlenila 650 milionů, což je čtvrtina toho, co požaduje Rada.
Lidé v sociální nouzi mohou v některých částech Prahy požádat o byt obec. Mezi ně patří například Praha 6, která nabízí pro osoby v kritické situaci rekonstruované malometrážní byty s výrazně nižším nájmem. Zažádat tam mohou i senioři v tíživé situaci, musí ale splnit všechny podmínky.
Hlavní město spravuje celkem přes 31 tisíc bytů, z nichž je skoro osm procent neobydlených. Většina je ale ve špatném stavu a vyhovujících k bydlení je 266. Praha plánuje byty opravit, dostane na to 500 milionů korun v dotacích.
Štěpán Sochor