Nedávno jsme vás informovali o případu syrského migranta, který žije v Německu. Tomu soud povolil přivést do země i svoji druhou manželku, přestože polygamii německá legislativa neumožňuje. Početnou rodinu o víkendu navštívili reportéři pořadu Spiegel TV a reportáž vzbudila u našich západních sousedů velké pozdvižení.
Dvaatřicetiletý Ahmad A. utekl dle svých slov v roce 2015 ze syrského Aleppa. Tam v tu dobu probíhaly těžké boje mezi povstalci a syrskou armádou. Migrant nakonec zakotvil ve městě Pinneberg, které leží v Šlesvicku-Holštýnsku na severu Německa. Momentálně tam žije v dvoupodlažním domku, který mu poskytla obec. Spolu s jeho dvěma manželkami a šesti dětmi.
I když je mnohoženství v Německu protizákonné, Ahmad dostal výjimku a mohl si do země přivést i druhou ženu, která mu porodila čtyři děti. Německé úřady neznepokojil ani fakt, že dívky nebyly v době sňatku plnoleté. Betool bylo 14, Lina byla dokonce ještě o tok mladší.
Syřan si může do Německa přivést druhou ženu, přestože bigamii zákon neumožňuje
Německé úřady povolily Syřanovi, aby jeho druhá žena přicestovala za ním do Německa. Ač je bigamie v Německu trestná, v tomto případě udělily výjimku.
Ahmad má dokonce i třetí manželku, která momentálně žije v Sýrii. Viditelně dobře naladěný Syřan pak s reportéry vtipkoval o tom, že pokud by měla přijít i ona, bude potřeba větší dům. Jako hluboce věřící muslim prý nevidí v mnohoženství problém, je to totiž v souladu s právem šaría, kterým se řídí. Reportérům řekl, že by chtěl mít čtyři manželky a 10 dětí. A sdílení jednoho muže nevadí ani Lině a Betool, podle kterých je to „boží vůle“.
„Máme tu podporu, dostáváme dávky, dali nám tenhle dům,“ pochvaluje si Ahmad rozhodnutí utéct z válkou zmítané země právě do Německa. „Velice, velice děkuji Mámě Merkelové. Ona je jediná, kdo soucítí s utrpením Syřanů. Také děkuji Němcům, i když jsou mezi nimi i rasisti. Ale Němci také zažili válku a mají tak se Syřany soucit.“
Na originál reportáže se můžete podívat zde.
Rodina získala uprchlický status na tři roky. To dovoluje Ahamadovi, aby si našel práci. Jenže o to negramotný a nekvalifikovaný muž nejeví příliš zájem. Raději prý bude spoléhat na současný systém a zůstane doma s dětmi. „Já ani nevím, jak to funguje. Prostě mi přistanou peníze na účtu a já je pak v bance vyzvednu,“ vysvětlil Syřan.
Na sociálních sítích se hned po odvysílání reportáže vyrojila spousta komentářů. Mnoha lidem se nelíbí styl Ahmadova života, který odporuje německým tradicím a zákonům. „Nezáleží na tom, jak je kdo tolerantní. Některé hranice by neměly být překročeny. Tohle skončí špatně,“ napsal jeden uživatel Twitteru. „A pak se všichni diví, proč stále více lidí volí AfD,“ poznamenal například jiný.