Požár na Sibiři
Od začátku července řeší Rusko požáry na Sibiři a minulý týden Ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že jsou zasaženy další a další regiony. Východní vítr šíří štiplavý kouř, který zasáhl území Novosibirska, Omska, Tomska a také se již dostal do Mongolska a trpí jím hlavní město Ulánbátar. Včera prezident Putin povolal k hašení požáru armádu a americký prezident Trump nabídl pomoc.
Server Ria Novosti mapuje situaci a mluví o mimořádné situaci na celém území Irkutska, Krasnojarska, dvou okresech Burjatska a pěti okresů Jakutska. Nejtěžší situace byla zaznamenána v Irkutské a Krasnojarské oblasti. Do hašení požáru je zapojeno již kolem 2,8 tisíc lidí, kterým pomáhá dvacítka letadel. Gubernátor Krasnojarského kraje Alexandr Uss prohlásil, že v posledních dnech se situace dramaticky zhoršila.
Premiér Dmitrij Medveděv nařídil sibiřským guvernérům, aby situaci s požáry vzali za osobní odpovědnost. „Nemluvte frázemi a neukazujte prstem kamsi nahoru, ale osobně řešte problémy,“ vyslal signál Medvěděv.
Pochopitelně, že se hledá viník a šéf Centra protiživelných katastrof (Antistichija) Sergej Abanin tvrdí, že za hořící tajgu „jsou na vině místní úřady, které nepřijaly dostatečná opatření k odstranění ohnisek požáru“. Zdůraznil, že nepříznivá situace s požáry sice letos panuje v celém Rusku, ale zatímco nyní hoří Sibiř, požáry v oblasti Volhy a středního Ruska se podařilo včas uhasit.
Odmyslíme-li osobní zodpovědnost, Ministerstvo pro mimořádné situace uvádí, že k dramatickému šíření požáru z jeho ohnisek došlo vzhledem ke skutečnosti, že dlouhou dobu převažovala suchá anticyklona a neexistence aktivních opatření k uhašení většiny ohnisek. Rovněž existuje podezření, což by mělo být prošetřeno, že jde o záměrné založení požáru za účelem zamaskování nepovolené těžby dřeva.
Upozorňuje však také na situaci do budoucnosti, že lesní požáry by měly být do důsledků uhašeny, neboť když les přestane hořet, doutnající části se mohou proměnit v rašeliniště, v zimě přežít a v příštím roce způsobit další požár. Současné znečištění ovzduší zplodinami z hoření bude mít pochopitelně další ekologické až klimatické následky.
Snad pomůže modlitba
Dramatická situace dala podnět šamanům původních sibiřských národů, kteří zahájili obřady k přivolání dešťů, které by požáry uhasily. Čtvrtého srpna se na bajkalském ostrově Olchoj má konat shromáždění 40 šamanů k obřadu. Tisková služba náboženské obce šamanů Tengeri vydala k šamanům výzvu: „V naší nelehké době jsme na pokraji ekologické katastrofy. Zveme vás, abyste se modlili za harmonii světa, obnovení síly a zdraví, zdravý rozum pro všechny živé věci.“ Během obřadu budou dodržovány všechny starodávné tradice burjatsko-mongolského šamanismu.
Rovněž si přihlásili budhističtí lámové, kteří taktéž chtějí přispěchat s modlitbou k přivolání deště. K úspěchu svého obřadu uhašení požáru tajgy však potřebují přesně uvedení souřadnic a název oblasti, kde všude se požáry nacházejí. Na instagramu je výzva jednoho z budhistů (viz).
Trumpova nabídka
Americký prezident Donald Trump nabídl v telefonickém rozhovoru s Vladimirem Putinem pomoc při hašení požárů na Sibiři. Putin poděkoval Trumpovi za nabídku a za jeho pozornost k tomuto problému. Vstřícnost amerického prezidenta Putin ocenil s tím, že vstřícný krok je nadějí k obnovení plnohodnotných vztahů mezi oběma zeměmi. K tomu již patří dohoda obou prezidentů na pokračování kontaktů v telefonním formátu i během osobních setkání.
Poněkud vlažnější byla reakce ruského Ministerstva pro mimořádné události na Trumpovu nabídku, a to v tom smyslu, že chtělo dát na vědomí, že to bylo spíše Rusko, které v obdobných situacích pomáhalo USA.
Ruské Ministerstvo pro mimořádné události připomnělo americké straně, že Rusko již mnohokrát nabídlo pomoc při hašení požárů a řešení jiných přírodních katastrof.
Jak uvádí server Gazeta, Rusko mělo USA nabízet pomoc s hašením požáru v Jižním Mexiku, Kalifornii a odstraněním následků jiných přírodních katastrof v letech 2000, 2005, 2011, 2015, 2016 a 2018. Americká strana této pomoci využila v roce 2005 při řádění hurikánu Katrina. Rusko tehdy vyslalo do USA čtyři letadla IL-76 a potraviny.
Mirko Radušević