Efektivnější léčba obezity a cukrovky druhého typu? Čeští vědci objevili látku, která by to mohla umožnit
Čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR vyvinuli látku, která by v budoucnu mohla pomoci léčit obezitu a cukrovku druhého typu. Její užití u lidí je ale ještě poměrně daleko – pokud další vývoj bude pokračovat bez komplikací, na trhu by se lék mohl objevit v roce 2025.
Úspěšné nalezení látky se povedlo týmu vědců vedených Lenkou Maletínskou. Ten se podle ČTK soustředil na syntézu a zkoumání tzv. modifikovaných analogů přirozených neuropeptidů. Tyto látky pak mají vliv na přijímání potravy.
Úspěšné testy na hlodavcích
Neuropeptidy totiž sdělují stravujícímu se jedinci, kdy už má jídla dostatek a měl by proto přestat jíst. Nová látka se v mnohém podobá jiným, již dostupným přípravkům. Díky svému působení na jiné receptory by ale mohla být účinnější: „Ty naše cílí na jiné receptory, které dosud nebyly využívány,“ řekl Martin Fusek z ÚOCHB.
O tom, že nově objevená látka skutečně funguje, už se vědci přesvědčili prostřednictvím pokusů na myších a potkanech s obezitou. U nich se po aplikaci látky výrazně snížil příjem potravy. Hubnout pak hlodavci začali hlavně na základě ztráty tuků. „Odbourávají se především tuky, ne svalová hmota,“ prozradil Fusek.
O látku projevila zájem velká zahraniční firma
Nově objevená látka, která minimálně u zvířat způsobuje hubnutí a úpravu metabolismu cukru, už zaujala farmaceutickou firmu Novo Nordisk. Velká dánská společnost už proto s ÚOCHB podepsala smlouvu.
Podle Martina Fuska je i navázání spolupráce s firmou takového formátu důkazem, že se vývoj léku ubírá správným směrem: „Zahraniční firmy nesáhnou na něco, co není kvalitní,“ zhodnotil situaci vědec.
Vývoj nadějné látky začal zhruba v roce 2012 a ÚOCHB na něm spolupracoval s Fyziologickým ústavem Akademie věd ČR. Případné uvedení léku na trh - a tedy i běžná aplikace látky na lidi - je ale zatím stále v nedohlednu. Pokud další vývoj a testování látky bude pokračovat bez problémů, lék by mohl být dostupný zhruba za osm let.
Autor: Šimon Pilek, ČTK