Skupina aktivistů, která včera ráno obsadila těžební bagr na rypadle na Mostecku, pokračuje ve svých protestech už druhý den. Na bagru přečkali noc ve spacácích. Vyjednávání s policií jsou neúspěšná. V prohlášení tvrdí, že odejdou, až skončí doba uhelná.
Osmičlenné uskupení aktivistů hnutí Against Coal přečkalo noc na bagru na rypadle ve Vršanech, který obsadili včera ráno. Dnes pokračují v protestu.
Dobré ráno z vrchu rypadla. Naší akcí za klimatickou spravedlnost jsme se připojili k české tradici sezení v zimě na střeše. #satovka #klinika #sqauttheworld pic.twitter.com/tbyd6swTbt
— Against Coal (@AgainstCoal) October 30, 2019
Podle tiskové mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové se situace nijak nezměnila a vyjednávání jsou stále neúspěšná. „Žádné požadavky vůči policii nevznesli,“ řekla online redakci TV Prima.
Jedna z aktivistek už vyvrátila informace o tom, že by uskupení požadovalo rozhovor s Českou televizí. „Nikdo z nás takovýto požadavek nevznášel,“ řekla České tiskové kanceláři.
Skupina ve svém manifestu píše, že opustí bagr, až skončí doba uhelná. „Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ stojí v prohlášení, píše ČTK.
Společnost Sev.en podnikatele Pavla Tykače, proti kterému aktivisté protestují a které patří obsazené rypadlo, uvedla, že je ochotna poskytnout aktivistům teplý čaj na zahřátí. Ti ho ale prý opakovaně odmítli.
Noc byla mrazivá a dámy, které nám už 24 hodin z poněkud nejasných důvodu blokují odstavený 30m bagr odmítají horký čaj, který jim přes policii opakovaně nabízíme. Zda se, že to s bojem proti oteplování mysli opravdu vážně... Snad to všechny přežijí ve zdraví. pic.twitter.com/gCrpv5sw7R
— skupina Sev.en (@Sev_EnCZ) October 30, 2019
Aktivisté protestují proti prodeji počeradské elektrárny právě Tykačovi. Spolu s tím také upozorňují na to, že podnikatel plánuje provozovat i „podobně špinavou“ elektrárnu ve Chvaleticích.
„Snažíme se s nimi komunikovat, ta komunikace je ale neúspěšná,“ říká tisková mluvčí mostecké policie.
Za příčinu klimatické krize považují aktivisté kapitalismus. Svým činem prý vyjadřují solidaritu lidem - především z chudých částí světa - kteří jsou ovlivněni klimatickou krizí a těm v českých regionech, kteří jsou postiženi těžbou a spalováním fosilních paliv.