Evropská unie se rozhodla pomoci řeckým přeplněným ostrovům tím, že nabízí migrantům peníze, když se vrátí do své vlasti.
Komisařka pro vnitřní záležitosti EU Ylva Johanssonová prohlásila: „Dohodli jsme se na dočasném programu dobrovolného návratu.“ Dodala, že finanční výpomoc bude platit pouze jeden měsíc a bruselská administrativa odhaduje, že na tuto nabídku by mohlo reagovat kolem pěti tisíc migrantů umístěných v přeplněných řeckých táborech. Navíc se nabídka týká pouze těch, kteří do Řecka dorazili před 1. lednem 2020. Program se nevztahuje na ty, kteří se v Řecku ocitli potom, kdy Turecko 28. února oznámilo, že umožní migrantům odejít do Evropy. Vzhledem ke kritické situaci a incidentům na hranici muselo Řecko vydat řadu kontroverzních opatření, včetně pozastavení azylového řízení a povinného návratu migrantů.
„Uprchlíci se nevrátí a samozřejmě se ani vrátit nemohou, ale ekonomičtí migranti, kteří zřejmě tuší, že nedostanou kladné rozhodnutí o azylu, ti by mohli mít o tento program zájem," uvedla komisařka Ylva Johanssonová.
Dobrovolné návraty se uskuteční za pomoci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Evropské agentury pro kontrolu hranic (Frontex).
Unijní statistiky vyčíslují, že v současnosti pobývá kolem 37 tisíc utečenců na pěti řeckých ostrovech, které se staly jakousi branou pro vstup do Evropy.
Podobný program pro návrat uprchlíků již existoval a platil od roku 2016 do roku 2019. Během té doby se vrátilo 17 000 lidí do vlasti, a to zejména do Afghánistánu, Gruzie, Iráku a Pákistánu. Od loňského září začal fungovat nový program, který má trvat do konce roku 2022 a migranti ochotní vrátit se domů dostanou 370 euro.
Komisařka Ylva Johanssonová také včera ohodnotila celou situaci týkající se uprchlíků v EU: „Nejsme příliš dobře připraveni a stále nám chybí společná politika v oblasti migrační a azylové politiky. Pracuji na ni.“
Zatím nikdo o žádných kvótách pro přerozdělení uprchlíků v EU nemluví. Pouze Angela Merkelová přišla s plánem, aby evropské země přijaly 1000 až 1500 dětí uprchlíků, které se nachází v Řecku. Má se jednat o nemocné děti a ty, které jsou bez doprovodu a je jim méně než 14 let. K tomuto programu se již přihlásilo sedm zemí – Chorvatsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Lucembursko a Portugalsko.
EU plánuje na květen konferenci, která se bude zabývat tím, jak nejlépe pomoci dětem a dospívajícím uprchlíkům a žadatelům o azyl.