Další velký problém pro Facebook. Server TechCrunch objevil nezabezpečené weby, na kterých byly volně k dispozici stovky milionů telefonních čísel uživatelů Facebooku. Vzhledem k tomu, že servery nebyly chráněny ani heslem, mohla být citlivá data teoreticky zneužita třetí stranou.
Až 419 milionů záznamů spojených s uživateli sociální sítě Facebook bylo uloženo v databázích na nezabezpečených serverech. Každý záznam obsahoval unikátní Facebook ID (unikátní číselný identifikátor, který zůstává s profilem po celou dobu jeho existence) uživatele a k němu připojené telefonní číslo. S pomocí Facebook ID se dá přitom poměrně jednoduše vyhledat i jméno, pod kterým daný uživatel na sociální síti vystupuje. Některé záznamy obsahovaly podle TechCrunch také jména, pohlaví a stát pobytu uživatelů (viz foto).
V databázích figurovala především data amerických uživatelů Facebooku (133 milionů záznamů), dále pak 50 milionů z Vietnamu a 18 milionů z Velké Británie. Odkud pocházel zbytek uživatelských dat, není zřejmé. Teoreticky se tak nedá vyloučit, že v databázích byly i záznamy českých uživatelů.
Redaktoři serveru TechCrunch se pokusili vypátrat autory databáze, to se jim ale nepodařilo. Kontaktovali nicméně pronajímatele stránek, který následně databáze odpojil.
Společnost Facebook prostřednictvím svého mluvčího uvedla, že data unikla před tím, než Facebook změnil svá pravidla ohledně správy telefonních čísel uživatelů, což se stalo před více než rokem. „Ta data byla stažena a nemáme žádné zprávy o tom, že by ty facebookové účty byly zneužity,“ uvedl mluvčí Jay Nancarrow. Společnost také tvrdí, že mnoho telefonních čísel bylo v databázi uvedeno několikrát, takže celkový počet dat byl přibližně poloviční.
Nezodpovězenou otázkou ale stále zůstává, kdo data z facebookových databází odcizil a proč.
Nové problémy pro Facebook přišly jen necelé dva měsíce poté, co společnost dostala rekordní pokutu ve výši pěti miliard dolarů (113 miliard korun). Tu jí udělila americká Federální komise pro obchod za porušení ochrany soukromí.