Česko zasáhla vlna tropických teplot, která láká k vodě. Mnoho lidí vyráží k rybníkům a přírodním koupalištím, právě tam ale hrozí zdravotní rizika. V horku se voda bez chemického ošetření rychle kazí a hygienici už varují před prvními nebezpečnými lokalitami. Mezi nejčastější potíže patří střevní a žaludeční problémy, ale také záněty očí, uší nebo horečnatá onemocnění. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled, na kterých místech v Česku raději koupání vynechat.
Hygienici už dokonce na třech přírodních koupalištích na Vysočině koupání zakázali, protože jejich voda je kvůli velkému výskytu sinic a chlorofylu nebezpečná pro lidské zdraví. Kontakt s vodou může být nebezpečný i při pouhém doteku pokožky.
ČTĚTE TAKÉ: Cizinci v Čechách utratili loni o třetinu více než místní turisté. Jejich celkový počet roste
Sinice se nejlépe množí při vysokých teplotách. Pomáhají jim ale i letní přívalové deště, které splachují z polí živiny, jež podporují jejich růst. Z jediné vydatné srážky mohou sinice čerpat výživu až dva měsíce.
Zákaz koupání
- Vodní nádrž Pilská – ve Žďáru nad Sázavou
- Ředkovský rybník – u Havlíčkova Brodu
- Vodní nádrž Sedlice – u Pelhřimova
Zákaz koupání platí pro rybník Ředkovec na Havlíčkobrodsku a nádrže Sedlice na Pelhřimovsku a Pilská ve Žďáru nad Sázavou. Vyplývá to z aktuálních informací na webu krajské hygienické stanice.
Na dalších místech v Česku hygienici koupání nedoporučují, a to zejména rizikovým skupinám – dětem, těhotným ženám, seniorům a lidem s oslabenou imunitou.
Voda nevhodná ke koupání
- Lesní koupaliště Liberec – nádrž (Liberecko)
- Rybník Medlov – u Žďáru nad Sázavou
V rybníku Medlov u Fryšavy pod Žákovou horou, který zabírá 22 hektarů, je hodně sinic a začíná být vidět vodní květ. Podle hygieniků voda představuje zdravotní riziko při koupání i při vodních sportech. Nebezpečí hrozí také na lesním koupališti v Liberci.
Zhoršená kvalita vody s mírným rizikem
- Vodní nádrž Skalka – u ATC Podhoří
- Velký Rybník – Karlovy Vary
- Vodní nádrž Lipno – pláž Horní Planá
- Rybník Kachlička – u Humpolce
- Máchovo jezero – u Doks
- Stříbrný rybník – u Hradce Králové
- Vodní nádrž Plumlov – u Prostějova
- Rybník Pod hradem – u Slezských Rudoltic
- Vodní nádrž Brušperk – u Frýdku-Místku
Na několika dalších místech po celém Česku hygienici zjistili zhoršenou kvalitu vody. Po každém koupání v ohrožené přírodní vodě doporučují lidem osprchovat se čistou vodou.
Jak ověřit kvalitu vody?
Kvalitu vody můžete sledovat i na naší mapě. Tam pro vás místa vhodná ke koupání ověřují naši reportéři.
Zda se ve vodě nacházejí sinice nebo řasy, můžete zjistit i sami, postačí obyčejná čirá plastová lahev, například po vypité vodě. Naplňte ji vodou z rybníka a nechte ji asi 20 minut odstát na slunci. Pokud se na hladině vytvoří zelený povlak, pravděpodobně jde o sinice. Jestliže se zákal usazuje rovnoměrně nebo u dna, půjde spíš o řasy.
Ještě jednodušší metodou je vstupovat do vody pomalu a sledovat, zda se kolem nohou nevznášejí drobné zelené částečky. Pokud ano, jde nejspíše právě o sinice a je lepší se koupání vyhnout.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jak bezpečně vycestovat s dítětem za hranice? Pozor na doklady a souhlasy rodičů