Turistika, česká krajina, svačina z PENNY a výlety, které mají smysl. Projekt Hezky česky po Česku spojuje lásku k pohybu, poznávání krás Česka a podporu zdravého životního stylu. PENNY ve spolupráci s Klubem českých turistů vytipovalo výjimečné výletní trasy – mezi prvními vás zavede na Krkavec, k Boleveckým rybníkům nebo Kolomazné peci u Plzně.
Pokud rádi vyrážíte na výlety, objevujete neokoukaná místa a hledáte inspiraci na letní dobrodružství, projekt Hezky česky po Česku by vám rozhodně neměl uniknout. Na webu hezkyceskypocesku.cz najdete pečlivě navržené turistické trasy, které jsou vhodné nejen pro rodiny s dětmi, ale i seniory či milovníky historie a přírody.
„Turistika jednoznačně patří mezi aktivity, kterým se my jako Češi rádi věnujeme. V PENNY vyzdvihujeme českost a podporujeme pohyb a budování mezigeneračních vztahů. Právě tento projekt všechny tyto hodnoty propojuje. Chceme lidem ukázat, že za krásnými zážitky nemusí cestovat daleko. Často je totiž najdou doslova za rohem,“ říká Kamila Kottnauerová, specialistka komunikace PENNY ČR.
Krkavec – rozhledna i kulturní srdce severní Plzně
Jedním z prvních tipů na výlet je trasa v okolí Plzně, která vás zavede do přírodní rezervace Petrovka a následně až na ikonickou rozhlednu Krkavec. Ta patří k nejvýznamnějším vrcholům v Plzeňském kraji a nabízí nejen výhledy, ale i kus historie.
Architekt Jakub Mareš přibližuje její vznik: „Krkavec původně ani neměl vzniknout. V 90. letech 19. století se nedařilo sehnat prostředky. Až díky aktivitě obce Ledce se v roce 1900 povedlo rozhlednu postavit – tehdy ještě jako dřevěnou stavbu s osmnáctimetrovou věží, kterou zbudoval Klub českých turistů. Později se přistavěla i kamenná část a místo se stalo nečekaně populární turistickou destinací.“

PENNY ve spolupráci s Klubem českých turistů vytipovalo výjimečné výletní trasy. Zdroj: CNN Prima NEWS
Dnes Krkavec nežije jen minulostí. Mareš dodává: „Dějí se tu akce pro děti, školy i pivní slavnosti. Dokonce tu má bratří Čadíkové kinematograf své trvalé místo – legendární promítačka, která kdysi jezdila po celé republice.“
Pauza na svačinu je důležitá
Cestou na rozhlednu nezapomeňte doplnit síly. V horkém počasí přijde vhod lehké občerstvení – ovoce, cereální tyčinky nebo třeba oříšky. Nezapomeňte také dbát na pitný režim. Prodejna PENNY, která se nachází nedaleko výchozího bodu trasy, nabízí široký sortiment, kde si produkty na rychlou svačinu vybere skutečně každý.

PENNY ve spolupráci s Klubem českých turistů vytipovalo výjimečné výletní trasy, nezapomeňte na svačinu. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Chtěli jsme jít dál než jen k inspiraci na výlety,“ říká Kamila Kottnauerová. „Ve spolupráci s Klubem českých turistů jsme vybrali konkrétní trasy a pomáháme s jejich vyznačením. Chceme, aby lidé mohli opravdu jednoduše vyrazit a poznávat krásy naší země.“
Kolomazná pec a mizející řemeslo
Další zastávkou na trase je Kolomazná pec – pozůstatek dávného způsobu výroby kolomazi, lepkavé tmavé látky dříve klíčové pro údržbu vozů a lesní techniky.
Podle Josefa Hložka z katedry archeologie ZČU v Plzni byla tato surovina velmi důležitá: „V první polovině 19. století bylo v plzeňských lesích v provozu minimálně osm kolomazných pecí. Kolomaz byla strategická surovina – chránila dřevo, mazala vozy a měla široké využití. Plzeňská kolomazná pec je dnes jednou z nejzachovalejších v celé České republice.“
Bolevecké rybníky a voda s barvou příběhu
Od historie k přírodnímu pokladu. Trasa pokračuje k Bolevecké rybniční soustavě, která je stará téměř šest století. Hlavní roli zde hraje Kamenný rybník, oblíbený cíl pro koupání, paddleboardy i rodinné pikniky.
„Velký Bolevecký rybník vznikl už v roce 1461 a Kamenný rybník kolem roku 1480. Co ho dělá výjimečným, je jeho barva – voda je zbarvená huminovými kyselinami z rašeliniště, které ho obklopuje,“ vysvětluje Jan Kaňák, vedoucí arboreta Sofronka.
Rybníky navzdory blízkosti města působí přírodně a jsou domovem vzácných druhů ptáků i obojživelníků.

PENNY ve spolupráci s Klubem českých turistů vytipovalo výjimečné výletní trasy. Zdroj: CNN Prima NEWS
Po stopách profesora Sigmonda
Výlet zakončuje Sigmondova naučná stezka, která nese jméno po významném lesníkovi, vědci a pedagogovi profesoru Sigmondovi – muži, který zásadním způsobem ovlivnil vzhled zeleně v Plzni.
„Profesor Sigmond byl vizionář,“ říká Jan Kaňák. „Málokdo ví, že založil Borský park, inicioval výsadbu lipové aleje na Klatovské třídě a podílel se na zalesňování městských částí. Jeho práce sahala daleko za hranice lesnictví.“
Výlety jsou pro každého
Trasy z projektu Hezky česky po Česku nabízejí zábavu, odpočinek i poznání. Ať už hledáte lehkou trasu na odpoledne nebo celodenní dobrodružství, najdete ho přímo v okolí vašeho města.
„Tato konkrétní trasa je pro Plzeňáky skvělou volbou – vhodná pro rodiny i jednotlivce, dobře dostupná a napojená na další turistické cesty,“ shrnuje Pavel Přílepek z Klubu českých turistů.
Podrobnosti k této, ale i dalším trasám po celém Česku najdete na webových stránkách projektu www.hezkyceskypocesku.cz. Celou videoreportáž najdete ve videu.