Velké emoce budí plánovaný koncert kontroverzního muslimského rappera Médineho v koncertním sále Bataclan. Právě tam komando islámských radikálů v roce 2015 zavraždilo 90 lidí. Odpůrci upozorňují především na fakt, že v textech Francouze s alžírskými kořeny se objevují například pasáže o ukřižování nevěřících. Pokud by ke koncertu došlo, zneuctilo by to podle mnohých památku obětí.
Kontroverzní rapper Médine (francouzský název pro město Medína), který má mít v říjnu v Bataclanu hned dvě vystoupení, o sobě tvrdí, že není islamista a že je proti násilí. Jeho provokativní texty se často dotýkají islámu a francouzské sekulární tradice. Někteří liberálové vidí Médineho jako umělce, který chce šokovat a přimět lidi přemýšlet o určitých tématech jiným způsobem, píše deník The Telegraph.
Jenže například skladba „Don't Lak“, ve které mimo jiné stojí „Ukřižujme nevěřící jako na Golgotě“ nebo „Uvalím fatvu na hlavy všech debilů“, a kterou Médine vydal jen týden po útoku na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo, ale vzbudila velké pobouření. Stejně tak album s názvem Džihád nebo deska 11. září vydaná tři roky po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku.
Pravicoví politici požadují zrušení koncertů
Proti chystanému koncertu už začali brojit představitelé francouzské pravice. Lídr republikánů Laurent Wauquiez na Twitteru označil za šokující, že někdo, kdo zpívá o ukřižování nevěřících, má vystupovat na místě, jakým je Bataclan. „To by bylo znesvěcení obětí a zneuctění Francie,“ napsal Wauquiez.
Podobně se vyjádřila také neúspěšná kandidátka na prezidenta Marine Le Penová. „Žádný Francouz nemůže přijmout to, že tenhle chlap vykydá takovou špínu v Bataclanu. Už tu bylo dost lhostejnosti a podněcování k islámskému fundamentalismu,“ napsala Le Penová na Twitter. Její strana, která se přejmenovala na Národní sdružení, už založila také online petici požadující zrušení koncertů. Od pondělí ji podepsalo přes 20 tisíc lidí.
Aucun Français ne peut accepter que ce type aille déverser ses saloperies sur le lieu même du carnage du #Bataclan.
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) June 10, 2018
La complaisance ou pire, l’incitation au fondamentalisme islamiste, ça suffit ! MLP #PasDeMédineAuBataclan pic.twitter.com/Xqu4JLwz6t
Organizátoři ale rodáka z přístavního města Le Havre brání a o zrušení koncertů nechtějí ani slyšet. „Médine několikrát vysvětlil situaci okolo písně ‚ Don't Lak’. Nejsou v tom žádné nejasnosti. Dokonce napsal skvělý text o Bataclanu, který všichni podpořili,“ uvedla společnost Yuma Productions.
O tom, že vášně okolo Bataclanu neutichají ani necelé tři roky po teroristických útocích v Paříží, svědčí i jiná kauza. Na konci minulého týdne totiž skupina přeživších a příbuzných po obětech masakru v hudebním klubu zažalovala Francii kvůli údajně zpackanému zásahu během teroristického útoku. V momentě, kdy islamisté stříleli do lidí uvnitř Bataclanu, stáli před klubem ozbrojení příslušníci armádní protiteroristické jednotky, velitelé jim ale nedovolili zakročit.
Podle deníku Le Parisien je dokonce zasahující policisté žádali o útočné pušky, vojáci to ale s odkazem na armádní pravidla odmítli. Příbuzní obětí jsou tak přesvědčení, že pokud by se razantně zakročilo dříve, mohli jejich blízcí stále žít.