Pitná voda pro 140 tisíc lidí je v ohrožení. Důvodem je zvažovaná těžba štěrkopísku na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. To už schválilo ministerstvo životního prostředí. Přitom podle některých odborných studií hrozí nenávratné poškození pátého největšího zdroje pitné vody. Příslušné úřady jsou ale opačného názoru.
Pan Karel bydlí v Uherském Ostrohu skoro celý život. I jeho dům je zásobován vodou z místního vodního zdroje. Také on je mezi 11,5 tisíci lidí, kteří podepsali petici proti zvažované těžbě. „To je zločin. Dneska, když není voda, tak oni otevřou to poslední ložisko kvalitní spodní vody. A tím to naprosto znehodnotí,“ zlobí se pan Karel. Soukromá firma chce štěrkopísek těžit přibližně 400 metrů od podzemního zdroje pitné vody pro 140 tisíc lidí. „Při otevření toho ložiska štěrku vlastně může dojít při povodních ke znehodnocení toho pitného zdroje,“ obává se Martina Bílová (STAN), starostka Tvarožné Lhoty.
Podle báňského úřadu nebezpečí nehrozí
To si ostatně místní dobře pamatují z let 1997 a 2002, kdy stoletá voda zasáhla jejich území. Kdyby se to stalo během těžby, místní jsou bez pitné vody. Obvodní báňský úřad ale trvá na tom, že žádné problémy nehrozí. „Většina těžeben, která těží štěrkopísek, tak se pohybuje ve stejných, obdobných podmínkách a zatím jsme nezaznamenali žádné ovlivnění kvality vody,“ tvrdí mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.
Proti těžbě jsou i jihomoravští hygienici. Podle nich je voda skutečně ohrožena. Opak ale říká Krajská hygiena na Zlínsku. Signatářů petice se zastali i někteří senátoři, kteří si myslí, že rozhodování o těžbě bylo plné podivností. „Vždycky když zasáhl nadřízený orgán, tak se stanovisko změnilo v kladně, je podivné a tu důvěru v celé to rozhodování státní správy velmi zpochybňuje,“ řekla pro Velké zprávy senátorka Jitka Seitlová.
Teď záleží hlavně na Senátu, zda doporučí báňskému úřadu, aby rizika těžby znovu přezkoumal. Ani pak ale není těžba štěrkopísku vyloučena.