Indická výzkumná vesmírná organizace (ISRO) dělá významný krok v oblasti robotiky. Kosmická agentura vyšle v rámci bezpilotní mise do vesmíru prvního člověku podobného „ženského“ robota nazvaného Vyommitra, který mluví dvěma jazyky. Mise je podle serveru Daily Mail naplánována na prosinec.
Vyommitra je beznohý „ženský“ robot mluvící dvěma jazyky, rozpozná lidi a odpovídá na otázky podobně jako běžný člověk. Účelem mise, které bude součástí, je provést experimenty před tím, než Indie uskuteční svou první vesmírnou misi s živou posádkou, kterou plánuje na rok 2022.
Robot má napodobovat posádku a komunikovat s ní
Vědci představili Vyommitru tento týden na tiskové konferenci, kde diváky pozdravila: „Ahoj, já jsem Vyommitra, první prototyp polovičního humanoidu... Můžu být vaším společníkem (parťákem) a konverzovat s astronauty, poznat je a odpovídat na jejich dotazy,“ uvedl robot se silným indickým akcentem.
Robot je zkonstruován tak, aby napodoboval činnost posádky, mohl „je dokonce rozpoznat a odpovědět na jejich dotazy“. Indická kosmická agentura plánuje Vyommitru poslat do vesmíru koncem letošního roku, kdy zahájí bezpilotní lety do vesmíru v rámci projektu Gaganyaan.
Indové chystají první misi s vlastní kosmickou lodí
Indové sice již ve vesmíru byli, nicméně v roce 2022 to bude poprvé, kdy tam vyšle tato asijská země posádku s vlastní indickou lodí – předchozí mise proběhla na palubě ruské lodi. Šéf indické kosmické agentury K. Sivan v minulém roce během oznámení mise Gaganyaan uvedl, že jejich „vesmírná stanice bude velmi malá… užitečná pro provádění experimentů.“ Dodal, že nemají zatím žádné velké plány jako posílání lidí do vesmíru v rámci turistiky a podobně.
Projekt na výcvik astronautů bude zahájen koncem měsíce a předpokládá se, že indickou vládu nebude stát méně než 100 miliard indických rupií (necelých 32 miliard korun). Ředitel agentury v týdnu uvedl, že čtyři astronauti z užšího výběru budou posláni na jedenáctiměsíční tréninkový program do Ruska.
Obrovský pokrok země ve vesmírných technologiích
Indie v posledních letech učinila v oblasti kosmického programu obrovské pokroky. V roce 2017 vypustila v rámci jedné mise rekordních 104 satelitů a vybudovala si také reputaci v oblasti levných průzkumných a vědeckých vesmírných misí.
V březnu země jako doklad svých nejpokročilejších vesmírných technologií informovala, že v rámci raketového testu zničila družici s nízkou oběžnou dráhou. Indie také plánuje v roce 2020 poslat misi na studium Slunce a v roce 2023 na studium Venuše.