Zatímco ostatní internetové vyhledávače na své činnosti především vydělávají, Ecosia jde jinou cestou. Její zakladatelé se rozhodli investovat většinu výdělku z reklamy do obnovování lesů, včetně toho brazilského. Celkem už vysadili přes 65 milionů stromů.
Internetové vyhledávače mohou lidé používat zdarma, přesto na nich firmy obrovsky vydělávají. S každým novým proklikem zobrazují uživatelům na předních místech placené příspěvky související se zadanými klíčovými slovy.
Například v roce 2012 klikli uživatelé Googlu na tlačítko hledat více než bilionkrát.
Právě tyto peníze Ecosia využívá především k vysazování stromů. Její uživatelé takto už „zasadili“ přes 65 milionů stromů po celém světě, zejména ale tam, kde jsou nejvíce potřeba. Mezi taková místa patří především Jižní Amerika a Afrika.
Letos v létě zažila společnost velký „boom“, když začali lidé vyhledávač využívat v souvislosti s požáry ničícími amazonské deštné pralesy. Nárůst v počtu uživatelů činil více než tisíc procent oproti normálu. Díky tomu tak společnost může sázet průměrně jeden strom za méně než vteřinu.
V červnu díky reklamám Ecosia utržila něco přes milion a půl euro, z toho šlo více než 800 tisíc na podporu sázení stromů, což odpovídá 80 % celého výdělku. Těmito prostředky se jim podařilo vysadit v minulém měsíci 408 tisíc stromů.
K tomu, aby společnost vydělala z reklamy dost na zasazení jednoho stromu, je potřeba, aby člověk použil vyhledávač zhruba 45krát.
Průměrně si aplikaci stáhne 20 tisíc lidí denně, minulý čtvrtek, v době, kdy byla krize brazilského lesa medializována, se toto číslo zvýšilo na 250 tisíc. Šéf společnosti to řekl Business Insideru.
Ecosia nedisponuje vlastní technologií, spoléhá se na svoje spojenectví s Microsoftem a jeho vyhledávačem Bing. Firma byla založena před deseti lety, dnes jsou všechny servery Ecosie poháněny energií ze solárních panelů.
Pomoc v Brazílii
Jednou z lokalit, kde Ecosia pomáhá sázet stromy, je také Brazílie, ve které momentálně dochází k plošným požárům ničícím tamní lesy. Společnost se navíc zavázala, že tam vysází další milion stromů v průběhu následujícího půlroku.
Společnost považuje momentální situaci v Amazonu za alarmující. Upozorňuje na to, že se na ní značnou částí podílí politické vedení Brazílie. Loni tam bylo ve stejném období o 83 % méně požárů.
V letním období dochází v amazonském pralese k požárům pravidelně, letos jich však dosud bylo nejvíce za posledních 6 let.
Podle odborníků značnou část z požárů založili lidé, aby „vyčistili“ prostor pro byznys, konkrétně výrobu masa. Některé ale mohly být založeny náhodou. Tamní farmáři však potřebují místo pro svoje podnikání. Kritici z toho viní prezidenta Bolsonara, který podporuje především růst brazilské ekonomiky.
Brazílie je největším vývozcem masa na světě, přičemž čtvrtina putuje do Hongkongu, Činy a Egypta. Následuje EU. Loni vyvezla 1,64 milionů tun masa, což je nejvíce v lidské historii.
Na pomoc v krizi mizícího deštného pralesa v Brazílii možná přispěchá i sdružení mocností G7, jehož lídři se sešli na summitu ve Francii. Podle Reuters jsou blízko k uzavření dohody o finanční podpoře 20 milionů euro. Brazilský prezident Jair Bolsonaro s tím nesouhlasí, neboť si myslí, že to uvrhne Brazílii do postavení kolonie.
Štěpán Sochor