Evropská komise (EK) učinila první kroky k uložení sankcí proti Itálii. Důvodem k rozmíšce je státní rozpočet, který se výrazně odchyluje od fiskálních pravidel Evropské unie. Itálie nepodnikla podstatné kroky k nápravě a nesplňuje tak podmínky tzv. rozpočtové kázně, ke které se evropské země zavazují.
„To, co italská vláda předložila na stůl, nás vede k obavám, že se země vrátí do nestability,“ uvedl na adresu Itálie místopředseda EK Valdis Dombrovskis. Komise zároveň vydala stanovisko, že „zahájení řízení, které může přinést finanční sankce, je oprávněné.“
Komisařům vadí nadbytečně schodkový rozpočet, který prohloubí italský dluh. EK připomněla, že v roce 2017 dosáhl italský dluh 131,2 % HDP, tedy v přepočtu asi 37 000 eur (přes 960 000 korun) na obyvatele a překračuje více než dvojnásobně referenční hodnotu 60 % HDP. Podle Dombrovskise to Komisi opravňuje řízení spustit, dluh by se totiž neměl v příštích letech od asi 130 % nějak výrazně odchýlit.
Dorazil dopis z Bruselu?
Rozpočet Itálie počítá například se snížením daní pro osoby samostatně výdělečně činné nebo zavedením základního příjmu pro nezaměstnané. Cílem je také snížení důchodového věku. Vláda by se tím chtěla zasadit o revizi nepopulární reformy z doby finanční krize.
Zdvihlý prst z Bruselu nechává ministra vnitra a vicepremiéra Mattea Salviniho zcela klidným. Výtkám komisařů se nejdříve vysmál slovy: „Dorazil dopis z Bruselu? Čekám jeden také od otce na Vánoce.“ Poté diplomaticky pokračoval: „Budeme zdvořile mluvit a udržovat jako vždy dialog. Budeme pokračovat v debatě."
Na začátku prosince se setkají evropští ministři financí, aby rozhodli, zda zahájí proti Itálii konkrétní kroky. Ve středu byla vydána hodnotící zpráva, která potvrzuje, že je italský rozpočet postavený na příliš optimistických prognózách růstu ekonomiky. Jeho schválení má Itálie v plánu na 31. prosince.
Podle ekonoma Gregoryho Clayese stanovisko unie posílá špatný signál na finanční trhy. „Existují země, které se již několik let nacházejí ve schodkovém stavu jako Francie nebo Španělsko, aniž by na ně mířily sankce. Finanční trhy jsou ohledně Itálie trochu více nervózní, protože dluh je mnohem vyšší než v jiných zemích eurozóny," uvedl na ekonomickém think tanku Bruegel. Stávající situace by mohla i podle dalších ekonomů vést ke spirále, která může vyvolat další krizi.