Při čtvrteční policejní razii proti pravicovým extremistům zajistila policie nehlášené útočné pušky, meče a luky. Vedle toho byly u podezřelých nalezeny i vlajky a knihy nacistického vůdce Adolfa Hitlera a fašisty Benita Mussoliniho. Extremisté plánovali podle policie založit Italskou národně socialistickou dělnickou stranu, která by propagovala fašismus. Mezi devatenácti podezřelými je i dříve vysoce postavený člen kalábrijské mafie Ndranghety.
Operace pojmenovaná „Černé stíny,“ na které se podílela jednotka proti organizovanému zločinu spolu s protiteroristickým oddělením, byla plánována delší dobu. Úřady monitorovaly kroky pravicových militantních skupin více než dva roky. Během této doby se jim podařilo zmapovat rozvětvenou síť podezřelých sahající od severu Itálie až po Sicílii. Všichni z nich sdíleli společnou fanatickou ideologii. Skupina měla podle vyjádření policie vytvořit „otevřeně pronacistickou, profašistickou, xenofobní a antisemitskou“ organizaci nesoucí název „Italská národně socialistická dělnická strana“. Ta se měla stát součástí panevropské aliance tvořené dalšími podobnými organizacemi. V této souvislosti policie prošetřuje i možné napojení na extremisty ve Spojeném království a v Portugalsku.
Členy chtěly verbovat po sociálních sítích
Policie zatím neoznámila, kolik podezřelých bylo vzato do vazby. Někteří z nich byli však obviněni ze snahy vojenského výcviku radikálů prostřednictvím vytvořené uzavřené skupiny na sociálních sítích. Právě sociální sítě sloužily k náboru dalších podobně smýšlejících lidí. Jedním z těch, kdo se na zaškolování a výcviku ostatních měl podílet, byl i bývalý vysoce postavený člen kalábrijské mafie. Vedle něj je mezi podezřelými i padesátiletá žena, která se nechala nazývat „seržant major Hitler“ a teprve 26letá dívka ze Sicílie s přezdívkou „slečna Hitlerová“. Další část podezřelých byla obviněna z vytvoření loga pro stranu. To bylo odvozeno od fašistické symboliky.
Zákon zakazuje obnovení fašistické strany
Razie byly provedeny na základě zákona z roku 1952, který zakazuje jakékoliv pokusy o obnovení rozpuštěné fašistické strany. Ta dominovala italské politice od roku 1922 do roku 1943. Právě s odkazem na historii, současným problémem s uprchlíky a v souvislosti s nelehkou hospodářskou situací Itálie, se v posledních letech rozšířil počet lidí koketujících s extremistickou ideologií.
Policie zajistila i raketu země vzduch
Současně s tím posiluje i boj policie proti takovýmto skupinám. V červenci tohoto roku se policii podařilo během razie u pravicových radikálů zajistit raketu typu země vzduch a další sofistikované zbraně společně s velkým množstvím fašistické propagandy. Na začátku listopadu musela navíc dostat policejní ochranu děvětaosmdesátiletá přeživší Holocaustu, senátorka Liliana Segre. Ta totiž stála za vytvořením parlamentní komise pro boj s nenávistí. K vytvoření komise došlo i přesto, že pro ni nezvedl ruku žádný člen pravicového uskupení. Od té doby začala Lilian Segre dostávat kolem dvě stě nenávistných dopisů denně.