Nový beton a malta vyrobené ze stavebního odpadu, víceúčelové odolné desky z použitých kabelů nebo svatební šaty z plastu– to jsou jen některé z projektů, které loni zabodovaly v soutěži Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Účelem soutěže Přeměna odpadů na zdroje je povzbudit nejen firmy a obce, ale také studenty a obyvatele, aby kreativně přemýšleli, jak použité materiály a nefunkční výrobky znovu využít.
Za rok 2016 se v České republice vytvořilo více než 34 milionů tun odpadů. Znovu využít se dokázalo zhruba 80 %. Velký podíl na tom má recyklace a využívání stavebních materiálů. V oblasti komunálního odpadu je však situace jiná. Každý Čech po sobě zanechal v přepočtu 339 kilogramů komunálního odpadu.
Přibližně polovina z něj končí na skládce, což je neekologický a nevhodný způsob likvidace. Když se bavíme o recyklaci, tak každý obyvatel v ČR průměru vytřídil 49 kilo odpadu, z něhož tvoří 15 kg papír, 12 kg sklo a plasty, 3 kg kovy a 7 kg vše ostatní.
Skládkování odpadu je problém i v EU
A ani situace v Evropské unii není příznivější. Ze zhruba 2,3 miliard tun odpadu putovala na skládky polovina. Přitom skládkováním ztrácí Evropa i ČR velmi cenné materiály, jejichž primární zdroje jsou v Evropě značně omezené nebo se zde vůbec nevyskytují a musí se dovážet.
„Jsme si vědomi toho, že zdroje nejsou bezedné, a proto by udržitelné nakládání se surovinovými zdroji mělo být naší prioritou. Česká republika nemá dostatek všech potřebných surovinových zdrojů, o to více se musí snažit existující zdroje znovu efektivně využívat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
Z odpadu se vyrábí i podlahové desky, po kterých chodí návštěvníci koncertů Lada Gaga
Resort se tak rozhodl uspořádat už druhý ročník soutěže, která má za cíl upozornit na nutnost přechodu ČR k oběhovému hospodářství, kam se nyní ubírá nejen EU, ale i vyspělé země celého světa. Otázka, co s odpady je o to ožehavější, že Čína oznámila zákaz dovozu vybraných odpadů z celého světa. Zákon o odpadech navíc od roku 2024 skládkování směsného komunálního odpadu, recyklovatelných a využitelných odpadů zcela zakáže.
K zamyšlení nad dalším praktickým využitím různých druhů použitých materiálů a výrobků s ukončenou životností soutěž loni přiměla 127 firem a škol. Stříbro v kategorii Nejlepší výrobek z druhotné suroviny získala česká rodinná firma Replast. Z recyklovaných PVC kabelů vyrábí například podlahové desky, po kterých chodí návštěvníci koncertů Rolling Stones či Lady Gaga.
Uzávěrka přihlášek do soutěže je na konci března
„Zpracujeme staré kabely nebo jejich výrobní odpady, oddělíme plast a kov. Kovový podíl putuje do hutních provozů a plast zahřejeme a zpracujeme do více než 100 různých výrobků. Ty po ukončení životnosti můžeme znovu rozemlít a v určitém poměru opětovně zapracovat do nových výrobků. Proces je takřka nekonečný,“ říká majitel firmy Zdeněk Blažek.
„Těšíme se na letošní projekty, které mohou udat směr, jak odpovědně přistoupit k využívání surovin, jež máme. Ať už se to týká kreativního zpracování plastů, papíru, kovů, skla, inovativního využití odpadů a druhotných surovin ve stavebnictví a výrobě nebo třeba projektů, které budou k využití použitých materiálů a výrobků inspirovat druhé,“ dodal ministr Hüner s tím, že podrobnosti o soutěži a kritéria pro jednotlivé kategorie zveřejnilo ministerstvo na stránkách druhotnasurovina.mpo.cz. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 31. března 2018.