Přední psychologové z Britské psychologické společnosti mají za to, že nazývat lidi „obézními“ je zraňující, a proto by toto označení mělo být nahrazeno frází „žít s obezitou“. Vyzývá tak k jazykové změně, respektive změně ve formulaci při poukazování na obezitu. Psychologové totiž tvrdí, že obezita „není volba, vyjma lidí s nedostatkem vůle“, informoval server Daily Mail.
Organizace sdružující ve Velké Británii na šedesát tisíc odborníků naléhá na úřady, aby dělaly více v boji s obezitou, která je podle jejich slov způsobena kombinací faktorů včetně genů. Britská psychologická společnost připouští, že ačkoliv je obezita způsobena chováním, tak toto chování vždycky nezahrnuje „volbu“ nebo „osobní zodpovědnost“. Společnost má za to, že podobnou snahu, která byla vyvinuta v boji s kouřením, je potřeba vyvinout i pro zastavení růstu obezity.
Nechce být tlustý a označovat ho tak, jakoby chtěl, je urážlivé
Podle odborníka na výživu ze Světového fondu pro výzkum rakoviny Matta Lamberta nadváha zvyšuje riziko nejméně dvanácti typů rakoviny. „Vítáme tuto novou zprávu, která volá po změnách v tom, jak na obezitu pohlížíme a jak o ní mluvíme,“ uvedl Lambert k výzvě Britské psychologické společnosti. „Existují miliony lidí, jejichž genetické složení je předurčuje k přibírání na váze, a jejich potíže jsou prostředím ještě zhoršovány (…). Nechtějí být tlustí a označovat je tak, jakoby chtěli, je urážlivé.“
„Přes zcela nepochybnou souvislost obezity s rozvojem závažných komplikací a zvýšenou nemocností a úmrtností není stále její prevenci a léčbě věnována dostatečná pozornost a prostředky vynakládané na tyto účely jsou zásadně nedostatečné,“ uvedl dříve Martin Haluzík, zástupce přednosty centra IKEM.
Obezita roste i v ČR, důležitá je i role státu
Tuzemští odborníci rovněž již dříve doporučovali zahájení dlouhodobé prevence a léčebných programů podporovaných státem nebo angažovanost státu v oblasti podpory zdravých a kvalitních potravin. I podle nich je zvláště důležité, aby byla obezita chápána a uznána jako vážná nemoc.
Podle informací Centra experimentální medicíny IKEM z letošního roku je v České republice obézní čtvrtina žen a dvaadvacet procent mužů. Další čtvrtina tuzemské populace má nadváhu. V roce 1993 bylo v ČR obézních deset procent mužů a dvanáct procent žen, v roce 2014 se už jednalo o dvacet procent mužů a osmnáct procent žen.
Bude v roce 2030 obézní každý druhý Evropan?
Podíl obézních podle lékařů roste také mezi dětmi. Zatímco v roce 1991 trpělo v ČR nadváhou a obezitou deset procent z nich, v roce 2016 už se jednalo téměř o 18 procent. Podle odhadů expertů bude v roce 2030 obézní každý druhý člověk v Evropě.
Podle odhadů dosahují roční náklady na léčbu obezity a přidružených nemocí v rámci celé Evropy asi 70 miliard eur (v přepočtu 1,8 bilionu korun). Naše zdravotnictví pak podle odhadů vydává na léčbu důsledků nadváhy a obezity asi 30 miliard korun ročně, informoval dříve server České noviny. Nárůst obezity souvisí mimo jiné s nezdravým životním stylem – se sedavým způsobem života, nedostatkem pohybu, nesprávným složením stravy a její nadměrnou kalorickou hodnotou.