Student britské Durhamské univerzity byl vyhozen z univerzitních časopisů, v nichž působil, protože na Twitteru sdílel článek magazínu The Spectator „Je zločin říkat, že ženy nemají penis?“. O události informoval deník Daily Mail.
Čtyřiadvacetiletý kyperský student filosofie a psychologie Angelos Sofocleous byl odvolán z redaktorské pozice v univerzitním filosofickém časopise „Critique“ tři dny poté, co napsal inkriminovaný tweet. K sdílenému článku „Je zločin říkat, že ženy nemají penis?“ přidal text: „Sdílejte, pokud ženy nemají penis“. Příspěvek vyvolal na Twitteru vlnu pobouření u kolegů, LGBT aktivistů a dalších uživatelů této sociální sítě, kteří ho považovali za „transfobní“.
Odvolán ze dvou univerzitních časopisů a nucen rezignovat v další funkci
Angelos byl rovněž propuštěn z redaktorské pozice online magazínu „The Bubble“ a byl nucen rezignovat z prezidentské pozice studentské asociace svobodného projevu Humanist Students.
„Bylo mi řečeno, že důvodem pro můj vyhazov ze studentského magazínu bylo, že jsem bagatelizoval trans zkušenosti,“ napsal o svém propuštění pro The Spectator.
Ještě horší bylo podle Angelose vysvětlení odvolání z pozice redaktora The Bubble. „Má pozice v časopise, jak mi bylo řečeno, vyžadovala, abych byl nezaujatý. Být nezaujatý však vyžaduje nemít na nic žádný názor. Alespoň pokud přijde na gender,“ upřesnil.
Měli bychom podporovat zdravou diskuzi namísto umlčování lidí
„Netolerujeme projevy rasismu, sexismu nebo trans-diskriminující nálady,“ uvedl Ryan Lo z katedry filosofie Durnhamské univerzity.
Podle studenta je ale to, co uvedl, biologický fakt. „Dosáhli jsme divné éry, kdy vyhazujeme lidi za to, že uvádějí fakta. Dokonce i kdy ž se jedná o názor, neměli by být lidé vyhazování za to, že takový mají. Měli bychom mít zdravou diskuzi namísto umlčování lidí. Vypadá to, že děláme krok zpátky,“ doplnil Angelos pro Chronical Live.