Jeden z deseti lidí tvrdí, že prožil zážitek blízký smrti (NDE; near death experience). V rámci studie uvedlo 106 respondentů z 1000 dotazovaných, že při autonehodě, srdečním infarktu nebo během modlení hleděli smrti do tváře, uvedl server Daily Mail.
Tento zážitek umožnil řadě lidí během krátkého okamžiku vidět „celý život před očima“, jiní uvedli, že byli zcela paralyzováni nebo jejich duše byla vycucnuta ven. Jeden muž, který se jako dítě topil, viděl prý tehdy své zemřelé blízké u brány tunelu do temnoty, zatímco ho obrovské vlny táhly od břehu.
Žena, která byla obětí násilí, zase uvedla, že se nyní „probouzí s démonem sedícím na její hrudi“.
Souvislost zážitků blízké smrti s REM
Výzkumníci z kodaňské univerzity spojují zážitky blízké smrti (NDE) s „pronikáním“ během spánkové fáze REM, v níž se obecně vyskytují sny. Jak NDE tak REM jsou také spojovány s rušením (poruchami) v nervech v srdci či plicích.
NDE čili zážitky blízké smrti jsou „vědomé percepční zážitky, které se u lidí vyskytují ve chvílích, kdy se nacházejí blízko smrti nebo v situacích bezprostřední psychické nebo fyzické hrozby,“ uvedli vědci. Ačkoliv se NDE zdají být běžným jevem, jejich „patafyzický základ“ zůstává podle vědců neznámý.
Nepříjemný zážitek, nebo naopak?
Řada z těch, kteří zážitky prodělali, cítili, jakoby se jejich myšlenky zrychlily a neměli tušení, odkud se braly.
Vědci se v rámci průzkumu ptali online 1034 respondentů z 35 zemí. Zážitek blízký smrti údajně prožilo 289 dotazovaných, kteří dále odpovídali na další upřesňující dotazy. Z 289 bylo vědci jako opravdu skutečný zážitek blízký smrti potvrzeno 106 (jejich NDE skóre bylo vyšší než sedm). Tři čtvrtiny dotazovaných shledávají tento zážitek nepříjemným, nicméně u těch, jejichž NDE skóre bylo vyšší než sedm, mělo tento pocit jen 14 procent lidí.