Ve čtvrtek vyzvali poslanci Evropského parlamentu evropskou komisi ke zrušení střídání zimního a letního času. Pro zrušení bylo 348 europoslanců, proti jen 154.
Podle některých členů evropského parlamentu, mají změny času negativní dopady na zdraví. Občanské petice proti střídání jsou čím dál častější a poslanci to neberou na lehkou váhu.
Mezi europoslanci, kteří požadují zrušení střídání času je i Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP. „Zrušení střídání času v celé Evropě bylo heslem KDU-ČSL v kampani do Evropského parlamentu v roce 2014. Ukázalo se, že téma zrušení střídání času rezonuje napříč evropskými zeměmi, jenom jednotlivé iniciativy za zrušení času o sobě nevěděly. Nám se je podařilo sjednotit a v Evropském parlamentu máme silnou podporu napříč všemi frakcemi. Uvidíme, zda zítra uspějeme na plénu. My své sliby plníme,“ tvrdí Svoboda.
Evropský parlament zeštíhlí: Po Brexitu se zmrazí 46 křesel, zbytek si rozdělí členské státy
Po odchodu Anglie z Evropské unie Evropský parlament zeštíhlí o 46 křesel. Uvolněná místa by v budoucnu mohli obsadit poslanci z případných nových členských států. Zbytek ze 73 britských křesel se pak rozdělí mezi státy, které jsou podle současného přerozdělení mandátů mírně znevýhodněny.
Naopak proti zrušení je například europoslankyně Dita Charanzová, která uvádí, že závěry vědeckých studií, které by dokázaly negativní dopad změny času na zdraví, chybí.
Česko se přizpůsobilo střídání letního času směrnicím EU v roce 1996. Od toho roku přecházíme na letní čas pravidelně vždy poslední březnovou neděli a poslední neděli v říjnu si zase hodinky nastavujeme ze třetí hodiny ranní na druhou hodinu a přecházíme na pásmový čas. Obyvatelům jižní polokoule se čas mění opačně.