Britská společnost nabízí službu „test nevěry“ pro ty, kteří se obávají, že jim jejich drahá polovička není věrná. Firma poskytuje DNA testy z intimních kusů oblečení na principu těch, které provádějí kriminalisté, informoval server Daily Mail. Služba, jejíž obdobu lze najít i u nás, je však eticky kontroverzní a balancuje na hraně zákona, ne-li za ní, varují experti.
Společnost AffinityDNA se sídlem v Hove ve Východním Sussexu službu popisuje jako „mocný nástroj pro ty, kteří si přejí mít vědecké indikace o tom, zda došlo k podvádění“.
Bez souhlasu zainteresované osoby mohou být nezákonné
Kontroverzní služba vyvolala podle deníku The Times varování britských právních expertů, že testy ze spodního prádla nebo prostěradla mohou být bez souhlasu zainteresovaných osob nezákonné. Vlastnictví něčího „tělesného materiálu“ ve Velké Británii s úmyslem provést DNA analýzu je bez souhlasu podle Human Tissue Act 2004 (Zákona o lidských tkáních) trestným činem a může být potrestáno až třemi lety vězení.
Pauline McCormacková z výzkumného centra Newcastle University pro etiku a biologické vědy vyzvala vládu k přísnějším kontrolám tohoto odvětví. Experti na genetiku vyjádřili také obavy z toho, co se stane s DNA vzorky, které mohou být předány laboratořím mimo Velkou Británii.
Pochybnosti o etickém i legálním rozměru
Podobně se v minulosti vyjádřil ústy své mluvčí i český Úřad pro ochranu osobních údajů, podle něhož jsou údaje z biologického vzorku velmi citlivé, a pokud někdo takové vzorky odebírá bez vědomí druhého, překračuje zákon.
Zámořské společnosti, které takové služby nabízejí, včetně firem z USA a Irska, odmítají vzorky z Velké Británie zpracovávat.
S obdobnou službou, jejíž etický i legální rozměr je přinejmenším diskutabilní, ne-li za hranou zákona, se lze setkat u některých tuzemských společností, které se obecně zaměřují na testy otcovství, určení příbuznosti nebo dědičných dispozic.