Každoroční zpráva OSN o takzvaném „světovém štěstí“ zkoumá „subjektivní blaho“. Tím se myslí převážně to, jak moc si samotní lidé myslí, že jsou šťastní a proč. Letošní ročník vyhrálo Finsko, které tak překonalo loňského vítěze- Norsko. Informace přinesl server BBC.
V tomto netradičním průzkumu se severské země pravidelně objevují mezi pěti „nejšťastnějšími“ zeměmi světa. Naopak v té „dolní“ pětce se vyskytují země postižené válečnými konflikty či státy subsaharské Afriky. Pro letošní rok je tou nejméně šťastnou zemí africké Burundi.
Zpráva OSN také ukazuje údaje o spokojenosti přistěhovalců v hostitelských zemích a i tady vychází Finsko jako jedno z nejlepších míst pro přistěhovalce.
„V této společnosti je vše připraveno k tomu, aby zde lidé byli úspěšní, a to od univerzity až po dopravu, která tu funguje dokonale,“ říká americká učitelka Brianna Owensová, která žije ve druhém největším městě Finska Espoo.
Do první pětky se dál dostalo Norsko, Dánsko, Island a Švýcarsko. Spojené státy americké a Velká Británie obsadily 18. a 19. místo.
Průzkum je založený na jednoduché otázce: „Na jakém stupni žebříku byste řekli, že se právě v životě nacházíte na stupnici od nuly až po desítku, když nula bude znamenat nejnižší stupeň?“
Průměrný výsledek ve Finsku byl kolem 7,6, kdežto v Burundi jen 2,9.
Ve zprávě se lidé mohou dočíst také důvody a statistiky, proč je jedna země šťastnější, než druhá. Ovlivňuje to ekonomická síla, sociální podpora, ale třeba i svoboda volby, velkorysost či délka života.