„Vážné obavy“, tak hodnotí využívání evropských peněz na Slovensku delegace Evropského parlamentu, v jejímž čele stál český europoslanec Tomáš Zdechovský. Ta ze Slovenska přinesla nejen zprávu konstatující obavy o nakládání s evropskými penězi, ale také korozi tamních orgánů, které mají na jejich férové rozdělování dohlížet. „Zrušení Úřadu speciálního prokurátora a Národní kriminální agentury vedlo k poklesu počtu obžalob za závažné hospodářské trestné činy – jen dvě v roce 2025 oproti 120–150 o rok dříve,“ zdůraznil na zasedání výboru Zdechovský. „Z důvodu výhrůžek jsem byl přidělen pod policejní ochranu,“ popisuje.
„Celkově mise probíhala v napjaté atmosféře,“ zní první slova reportu delegace europarlamentu v čele s Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL). Ta měla za úkol na Slovensku prověřit údajnou účast vysoce postavených osob na možném zneužívání evropských fondů.
ČTĚTE TAKÉ: Tragický pád letu Air India způsobil úmyslně pilot, říká expert. Podle úřadů jde o předčasný závěr
Důvodem napjaté atmosféry mise byla kritika ze strany slovenského premiéra Roberta Fica i dalších představitelů vládních stran, kteří „veřejně zpochybňovali a odsuzovali celkový účel mise a obviňovali účastníky, zejména vedoucího mise, z politické zaujatosti“, konstatuje report delegace.
„Setkali jsme se totiž nejen s administrativními selháními, ale i s politicky nepřátelským prostředím vůči kontrole, občanské společnosti a médiím,“ řekl na úterním zasedání výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) vedoucí delegace a europoslanec Zdechovský.
„Z důvodu výhrůžek jsem byl přidělen pod policejní ochranu,“ uvedl.

Tomáš Zdechovský na tiskové konferenci v Bratislavě po ukončení oficiálního programu delegace europoslanců na Slovensko, 28. května 2025. Zdroj: TASR/Profimedia
Zpráva delegace tak hovoří o nepodložených veřejných prohlášeních předsedy slovenské vlády i poslanců Národní rady. „Tato prohlášení vedla k četným výhrůžkám na adresu vedoucího mise a následně k jeho umístění pod policejní ochranu,“ píše zpráva o reakcích slovenské vlády.
„Dorazil sem na jasný pokyn normálně najatý politický vrah,“ prohlásil o Zdechovském Fico v návaznosti na návštěvu delegace, která Bratislavu navštívila na konci května.
Součástí delegace byli také europoslanec Michal Wiezik z opoziční strany Progresivní Slovensko a další člen výboru a europoslanec hnutí ANO Ondřej Knotek. Ten se však od obsahu závěrečného reportu distancoval.
Protichůdné informace vlády a neziskovek
Problémem nicméně neměl být pouze přístup vlády vůči delegaci samotné, ale také v dokládání informací.
„Delegaci byly podle zprávy v průběhu jejich návštěvy Slovenska předkládány protichůdné výpovědi a informace poskytované na jedné straně zástupci vlády a na druhé straně auditními a kontrolními institucemi, jakož i zástupci médií a občanské společnosti,“ hodnotí zpráva.
„Dostali jsme od občanů ze Slovenska tisíce veřejných podnětů, z toho téměř 200 je již předmětem šetření u OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) a EPPO (Úřad evropského veřejného žalobce), přičemž mnohá vyšetřování již probíhají,“ popsal Zdechovský.
„Vážné obavy“ o vyplácení dotací
Delegace následně vyjádřila „vážné obavy“ ohledně fungování Zemědělské platební agentury na Slovensku (Pôdohospodárská platobné agentúra), která v měla podle českého europoslance vyplatit celkem 60 milionů eur na více než sto projektů.
Mezi těmi figurovaly například projekty na podporu cestovního ruchu. Namísto výstavby penzionů, které by mohly nové návštěvníky do regionu přilákat, ale byly tyto peníze využity na výstavbu luxusních vil. Na případy upozornili slovenští novináři, kteří se pokusili v objektech označených jako penziony ubytovat – to se jim však podařilo jen s velkými obtížemi, anebo vůbec.

Zemědělská platební agentura (Pdohospodárska platobná agentúra) na Slovensku Zdroj: Jozef Jakubčo / Petit Press / Profimedia
Nyní tyto pochyby podpořila také zpráva delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu, v jejímž čele Zdechovský stál.
Informace poskytnuté slovenským Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) podle zprávy potvrdily, že Zemědělská platební agentura není schopná adekvátně dohlížet na implementaci evropských zemědělských fondů a chybí jí dostatečná kontrola.
„Kontrolní mechanismy jsou nefunkční, nebo zcela chybějí,“ zhodnotil zjištění delegace Zdechovský.
Počet vyplacených evropských peněz skrze tuto agenturu na Slovensku přitom podle zprávy roste.
Likvidace dozorujících orgánů
Možnosti dalších řešení, které v návaznosti na zjištění delegace poskytly slovenské úřady, následně nebyly podle europoslanců dostatečné. „Naopak, orgány obviňovaly ze současné situace předchozí vlády a neposkytly konkrétní příklady zmírňujících opatření,“ píší zástupci delegace.
Přesvědčivé podle europoslanců nebylo ani zdůvodnění toho, proč se vláda rozhodla pro zrušení speciální prokuratury. Tedy orgánu, který měl na starosti dohled nad vyšetřováním vážných kriminálních případů i dřívějších kauz z dob vlády Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).
Hlavní zjištění z mise na Slovensku 🇸🇰:
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) July 15, 2025
1. Oslabení právního státu
2. Nepřátelské prostředí vůči občanské společnosti a médiím
3. Selhání Poľnohospodárskej platobnej agentúry
4. Neefektivní financování romských projektů.
Více ⤵️https://t.co/6WCWvzmL0F
Zásadní pokles obžalob na Slovensku
Zrušení orgánu bylo podle delegace výhradně politické povahy a v praxi vedlo k oslabení vyšetřovací kapacity příslušných orgánů a chránit peníze, které na Slovensko tečou ze společného evropského rozpočtu, tedy od daňových poplatníků ze všech koutů Evropy.
„Zrušení Úřadu speciálního prokurátora a Národní kriminální agentury vedlo k poklesu počtu obžalob za závažné hospodářské trestné činy – jen dvě v roce 2025 oproti 120–150 o rok dříve,“ zdůraznil na zasedání výboru Zdechovský.
Problémem podle něj je ale také ztráta odbornosti a oslabení kapacit dohlížejících na nakládání s evropskými penězi. „Z diskusí vyplynulo, že přijatá opatření oslabují ochranu finančních zájmů EU,“ píše se doslova v závěrečné zprávě.
EU předpokládá kontrolu „doma“
Dohled nad utrácením evropských peněz provádí také Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Ten však značně spoléhá na to, že budou na využívání prostředků EU dohlížet samotné členské státy. Je to totiž právě jejich zodpovědnost, aby byly evropské prostředky smysluplně investované do rozvoje země.
Namísto toho však delegace konstatuje, že na Slovensku dokonce existuje mechanismus záměrného „rozdrobení“ podvodné činnosti tak, aby zůstala pod rozlišovací schopností evropských orgánů.
Balíky peněz, které byly v rámci různých projektů vypláceny na rozlišné účely, tak podle reportu záměrně zůstávaly nižší, aby se do případů přímo nezapojoval EPPO.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Proč neútočíte na Moskvu? ptal se Trump Zelenského. Ten mu dal ráznou odpověď