Neuvěřitelný a zarážející příběh si prožila mladá jezídka. Kurdskou ženu před několika lety zajali a následně prodali do otroctví příslušníci Islámského státu (ISIS). Od svého „majitele“, který měl být rovněž členem ISIS, se jí nakonec podařilo utéct a dostat se až do Německa. Jaký ale přišel šok, když o tři roky později potkala svého trýznitele na ulici ve Stuttgartu. Okamžitě proto odjela zpět do Iráku a svůj příběh poskytla kurdskému serveru Bas
Ashwaq bylo teprve 15 let, když v roce 2014 její město na severozápadě Iráku napadli příslušníci ISIS a unesli ji. Jako Jezídka byla přinucena konvertovat k islámu. Radikálové ji pak v Mosulu prodali za 100 dolarů Abu Humamovi – místnímu bachařovi. Ashwaq se musela naučit arabsky,a yb mohla recitovat z koránu a musela se také modlit pětkrát denně. „Všechno jsem to dělala, protože slíbil, že mi neublíží. Ale stejně mě denně zneužíval po celých 10 měsíců,“ vypráví stále mladá žena.
Jezídská dívka tak zariskovala. Svému trýzniteli na chvíli vzala mobil, spojila se se svým bratrem a spolu vymysleli důmyslný plán. Ashwaq se spolu s ostatními otrokyněmi domluvila a všechny si pak poškrábali ruce. Abu Humamovi pak řekly, že mají kožní alergii a že potřebují k doktorovi. V nemocnici se jim podařilo dostat k lékům na spaní, které další den daly do jídla, když vařily pro svého věznitele a jeho hosty. Když všech 17 mužů usnulo, utekly a 14 hodin se plahočily do hor, kde se ukrývaly tisíce Jezídů.
V Německu přišel šok
V roce 2015 se v rámci humanitárního programu dostala Ashwaq i s některými členy své rodiny do Německa, kde se brzy začala učit jazyk, studovat školu a hlavně se léčit z prožitých traumat. Byla si jistá, že zlý sen nadobro skončil a že je konečně v bezpečí. Opak byl ale pravdou. „Jednoho dne v roce 2016 jsem šla domů ze školy a sledoval mě nějaký muž. Řekla jsem to v uprchlickém táboře matce, ta mi ale odpověděla, že jsme v Německu a že mi tu nikdo neublíží,“ vzpomíná dívka.
Dlouho se nic nedělo, až na počátku roku 2018 se muž objevil znovu. „Bylo to 21. února. Někdo mě zastavil. Úplně jsem ztuhla, když jsem se mu podívala do tváře. Byl to Abu Human s tím svým děsivým plnovousem a ošklivou tváří. Nevypravila jsem ze sebe ani slovo, ale on se hned německy zeptal, jestli jsem Ashwaq. Odpověděla jsem, že ne, ale on řekl: Ano, jsi. Znáš mě velice dobře, jsem Abu Humam a v Mosulu jsme spolu strávili nějaký čas. A já vím, kde a s kým žiješ a co děláš.“
Policie: Nemůžeme nic dělat, je to uprchlík jako ty
Po tomto rozhovoru mladá dívka utekla do supermarketu, kde se schovala. Následně vše ohlásila správci uprchlického tábora a policii. Policisté pak podle záběrů kamer muže identifikovali. Jenže přišel další šok. „Policie mi řekla, že je to uprchlík stejně jako já, a že s tím nemohou nic dělat. Jen mi dali telefonní číslo, kam mám zavolat, kdyby mě Abu Humam znovu zastavil. Rozhodla jsem se proto, že odjedu do Kurdistánu a do Německa se už nikdy nevrátit,“ dokončila Jezídka svoji šokující zpověď.
Na severu Iráku teď žije s částí své rodiny. Podle informací serveru Basnews se stále pohřešuje pět jejích bratrů. Její sestra a další členové rodiny stále žijí na území, které ovládají zbytky bojovníků ISIS. Jiní příbuzní už byli naopak buď osvobozeni, nebo vykoupeni zpět.
Vzkaz kurdské dívky v němčině: