Přemnožení hraboše polního je letos hlavním „strašákem“ českých zemědělců. Na této nelichotivé pozici vystřídal sucho, které farmáře ze snů budilo minulý rok. Ne že by letos sucho nebylo problémem, úroda však bude lepší než loni. Přemnožení hraboše je ovšem jen jedním z důsledků loňského sucha a letošní mírné zimy. Právě kvůli tomuto výkyvu počasí přemnožení nastalo.
Pokud se problém s přemnožením nepodaří vyřešit, hrozí do dalších měsíců a let zdražování nejen například pečiva - kvůli poničené úrodě obilí, ale také mléka a mléčných výrobků. A to v nadcházejících měsících postupně o pět až deset procent. To proto, že hraboš ničí také krmivo pro dojnice. Mnozí farmáři a zemědělské podniky už nyní hlásí, že pokud se proti hrabošům nezakročí plošně, tedy prostřednictvím účinné chemické látky, nebudou mít už příští rok krávy čím krmit.
Krmivo pro dojnice získávají zemědělci na lukách postupnými sečemi během sezóny. Přemnožený hlodavec ale letos hloubí na lukách nory a vykusuje trsy trávy v nezřízené míře, takže pro dojnice už na řadě obvyklých míst prakticky nic nezbývá. To ztíží, a tedy zdraží, jejich výkrm, neboť zemědělci budou například muset krmivo přivézt odjinud, což ve výsledku zdraží právě i produkci samotného mléka.
Plošné použití chemického přípravku na hubení hrabošů s obchodním označením Stutox II však odmítá například ministerstvo životního prostředí nebo ornitologové, takže zemědělci až na místní výjimky nemají jeho užití zatím povoleno.
Lukáš Kovanda