Patnáctiletá Zuzana z Opavy odešla v pátek do školy a nevrátila se. Nikdy nebyla pohřešovaná
obilí
Výpis příspěvků ke štítku „obilí“
Lavrov strhal mírový plán Kyjeva. Rozhodne se na bojišti, řekl a označil Západ za „říši lží“
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu prohlásil, že prosazovaný ukrajinský mírový plán ani nejnovější návrhy OSN na oživení černomořské obilné dohody „nejsou realistické“. Současně obvinil Západ, že na Ukrajině vede přímo válku proti Rusku, a označil jej za „říši lží“. Informovaly o tom tiskové agentury.
Petříček: Ukrajina v EU? Roztržka s Poláky ukazuje problém, o němž jsme si nedovolili mluvit
Roztržka mezi Ukrajinou a Polskem je spíše diplomatická. Ukazuje však, že v Evropě neprobíhá debata o tom, co by znamenalo přijetí Ukrajiny mezi členské státy. Tak se k aktuálnímu vztahu mezi státy vyjádřil bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (SOCDEM) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že v souvislosti s mezinárodním sporem vyvstávají otázky, o nichž si nikdo „v kontextu války nedovolil mluvit otevřeně“. S Petříčkovým výrokem však nesouhlasil bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek.
Kyjev podal stížnost na Slovensko, Polsko a Maďarsko. Vadí mu embargo na dovoz obilí
Kyjev podal u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí. S odvoláním na dnešní prohlášení ukrajinského ministerstva pro ekonomiku a obchod o tom informovala agentura Reuters. Embargo trojici středoevropských zemí, ale i Rumunsku a Bulharsku povolila zavést letos v květnu Evropská komise, zákaz ale skončil minulý pátek.
Zákaz dovozu ukrajinského obilí Evropská komise neprodlouží. Tři země se tomu nepodřídí
Evropská komise (EK) neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do unijních zemí sousedících s Ukrajinou. Komise v pátek uvedla, že díky práci příslušné koordinační platformy a dočasným opatřením zavedeným v květnu zmizela narušení trhu v pěti členských státech EU, které zákaz uplatňují. Embargo vyprší o půlnoci, ale Maďarsko, Polsko a Slovensko už potvrdily, že budou jednostranně pokračovat v omezení dovozu, které údajně chrání jejich zemědělce. Rozhodnutí EK uvítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ruská vojenská základna na Krymu v plamenech. Běžná nehoda, tvrdí okupanti
Na ruské vojenské základně v Simferopolu vypukl požár. Rusové ho označili za běžný, snímky z místa ale působí jinak. Úspěch ukrajinské protiofenzivy nutí Rusy změnit obrannou taktiku, uvedli analytici z Institutu pro studium války (ISW). Letouny britské Royal Air Force (RAF) byly vyslány na ochranu lodí, které převážejí obilí v černomořské oblasti. Ukrajinské jednotky dosáhly taktických úspěchů v Záporožské oblasti a u Bachmutu, uvedli analytici z ISW. Ruské úřady tvrdí, že ve čtvrtek zneškodnily několik ukrajinských dronů na vlastním území.
Britské letectvo chrání lodě převážející ukrajinské obilí, tvrdí deník. Působí nad Černým mořem
Britské vojenské letectvo hlídkuje nad Černým mořem, kde podle britského listu The Telegraph chrání nákladní lodě převážející obilí z Ukrajiny. Deník na svých internetových stránkách píše, že o tom informoval úřad britského premiéra Rishiho Sunaka. Poté, co Rusko odstoupilo od dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, pravidelně útočí na ukrajinskou infrastrukturu pro vývoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů.
Erdogan s Ruskem nepohnul. K obilné dohodě se vrátíme, až Západ zruší omezení, řekl Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v černomořském letovisku Soči jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z hlavních bodů jejich schůzky bylo obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře nebo situace na Ukrajině, kterou Rusko před rokem a půl napadlo. Jednání obou prezidentů skončilo po třech hodinách, z čehož polovina připadla na jednání za přítomnosti delegací, uvedla agentura TASS. Putin po jednání podle agentury Reuters zopakoval, že Moskva je ochotna se vrátit k obilné dohodě, ale až poté, co budou splněny ruské požadavky.
Turecko znovu v roli vyjednavače. Dohoda o obilí s Ruskem má vyšachovat Ukrajinu
Rusko se snaží s Tureckem dohodnout na alternativě k obilné dohodě, od které Moskva v polovině července ustoupila. Hlavní roli má tentokrát hrát nikoli ukrajinské, ale ruské obilí. V nově diskutované dohodě by Ankara mohla převzít komodity od Kremlu a distribuovat je chudým státům, napsala agentura Reuters.
Zatažení Běloruska do války? Moskva chystá útok pod falešnou vlajkou, tvrdí Ukrajinci
Moskva chystá útok na ropnou rafinerii v Bělorusku, tvrdí ukrajinská tajná služba SBU. Rusové tím prý chtějí zatáhnout Minsk do války. Bělorusko ani Rusko se k obvinění zatím nevyjádřily. Generál Michail Teplinskij přiznal velké ztráty ruských výsadkářů. Jeho projev byl následně zablokován, informují analytici z Institutu pro studium války (ISW). Rusko už vyslalo na Ukrajinu téměř dva tisíce útočných dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podivná ukrajinsko-polská roztržka. Jako krize manželů v jinak harmonickém vztahu
Je Kyjev Varšavě dostatečně vděčný za podporu? Diplomatický spor, který se rozhořel mezi Polskem a Ukrajinou, překvapil nejednoho zahraničního pozorovatele. Polsko toho pro svého východního souseda za poslední rok a půl udělalo skutečně mnoho. Ruskem napadená Ukrajina zase dává velmi často a poměrně dost okatě najevo, jak moc si pomoci od Poláků váží. I vzhledem k těmto skutečnostem by šlo konstatovat, že si obě země křivdí vzájemně.
Ukrajinci hlásí velkou ztrátu. Vojáka šokoval český motor v ruském dronu
Ukrajinci hlásí velkou ztrátu, při výkonu služby zemřel vrchní seržant 68. samostatné brigády Anton Usovskij. Jeden z ukrajinských vojáků tvrdí, že v ruském dronu našel motor české výroby. Rusko v noci na čtvrtek opět vyslalo na Kyjev drony Šáhed, protivzdušná obrana jich 15 zničila. Ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji po řadě ruských vzdušných útoků přerušil během středy provoz.
Zemědělci drží obilí ve skladech, čekají na vyšší výkupní ceny. Výrobky mohou zlevnit
Na trhu s obilím panuje nervozita. Žně jsou v plném proudu, ovšem většina zemědělců si letošní sklizeň nechá na skladech a bude vyčkávat, jestli nepřijdou výhodnější výkupní ceny. Ty aktuální totiž podle Agrární komory nezaplatí ani náklady. Nízká cena je ovšem dobrým znamením pro zákazníky v obchodech.