CNN Prima News obilí

obilí

Výpis příspěvků ke štítku „obilí“

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

30. září 2022 07:09

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Končí krize s obilím? Cena pšenice klesá, blíží se úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu

19. září 2022 11:23

Cena pšenice na světových trzích klesá. Jeden bušl (27,2 kg) se ráno v Asii prodával zhruba za 8,50 dolarů (208 korun). Důvodem jsou obavy z globální recese, která by podle analytiků patrně snížila celkovou poptávku, i pokračující vývoz ukrajinského obilí podle dohody vyjednané za účasti OSN v létě v Istanbulu. Cena je tak blízko hodnot před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu.

CNN: Путин, как дракон Смауг, показал слабину. Мир осудил атаку на Одессу вопреки договору

2. srpna 2022 01:22

Западные политики резко осудили нападение России на украинский порт Одесса, которое произошло менее чем через 24 часа после того, как Москва, Киев, Анкара и ООН подписали соглашение об экспорте товаров с побережья. Американский CNN отмечает, что политики все больше склоняются к мнению, что нельзя верить ни единому слову Владимира Путина. Тем не менее, говорят, что в последние дни он показал свою слабость.

CNN: Putin jako drak Šmak, odhalil slabinu. Svět pobouřil útok na Oděsu navzdory dohodě

26. července 2022 08:08

Západní politici ostře odsoudili ruský útok na ukrajinský přístav Oděsa, ke kterému došlo necelých 24 hodin poté, co Moskva s Kyjevem, Ankarou a OSN podepsaly dohodu o vývozu zboží z pobřeží. Americká CNN si všímá, že politici čím dál více propadají názoru, že Vladimirovi Putinovi není možné věřit ani slovo. Přesto prý během posledních dní odhalil svou slabinu.

Rusko proti Evropě vede plynovou válku. Je třeba vrátit úder, burcuje Zelenskyj

25. července 2022 08:21

Rusové od pondělního rána ostřelují Dněpropetrovskou oblast, zranění tam utrpěla i desetiletá dívka. Jednotlivé ruské jednotky dosáhly částečného úspěchu u Vuhlehirské tepelné elektrárny, druhé největší na Ukrajině. Připustil to v pondělí večer ukrajinský generální štáb. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Rusko proti Evropě vede plynovou válku.

Podepsali dohodu o vývozu obilí a vypálili rakety. Rusové zasáhli přístav Oděsa

23. července 2022 14:09

Ruské rakety v sobotu zasáhly ukrajinský černomořský přístav Oděsa. Podle velení ukrajinské armády šlo o řízené střely Kalibr, exploze byly slyšet i ve městě, uvedl server BBC. Útok přišel pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav v Oděse klíčovou roli. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pokud Rusko dohodu nedodrží, ponese odpovědnost za globální potravinovou krizi.

Nejvíc zdražily oproti loňsku obilí, brambory, hovězí či mléko. Kde růst cen zpomalil?

20. července 2022 10:10

Meziroční růst cen výrobců pokračoval v Česku i v červnu a ve většině oborů zrychlil. Nejvíc, o 42,5 %, se zvýšily ceny v zemědělství, které o měsíc dříve meziročně stouply o 39,2 %. V průmyslu zrychlil růst cen z květnových 27,9 na 28,5 %. Mírný pokles statistici zaznamenali u stavebních prací, kde meziroční nárůst zpomalil z 13,5 na 12,8 %.

Štáb CNN Prima NEWS mapuje boj o obilí z Ukrajiny. Jak sklad na Slovensku pomůže Česku?

3. června 2022 20:49

Zatímco Rusko přeprodává kradené ukrajinské obilí, na Ukrajině kvůli blokádě přístavů čeká 20 milionů tun obilí na export. A právě proto se v Čierné nad Tisou na Slovensku rozhodli obnovit roky nevyužívané překladiště, aby se obilí mohlo z napadené země vyvážet po železnici. Do areálu, kde probíhají přípravy na odbavení prvního vlaku, se dostal štáb CNN Prima NEWS: reportérka Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger.