Makak Zdroj: pixabay.com
Vědci z amerického Mezinárodního institutu zdraví testují na opicích experimentální antivirový lék proti smrtelnému koronaviru. Lék byl původně vytvořen proti ebole. Koronavirus má prozatím na svědomí 2627 mrtvých.
V laboratoři bylo infikováno 18 makaků. Těm, kteří nedostali lék, byl diagnostikován MERS-CoV, tedy jedna z forem smrtelného koronaviru. Výsledky testování také odhalily, že šest opic, kterým byl podán lék s názvem Remdesivir, 24 hodin před infikováním MERS-CoV, nemělo žádné příznaky této choroby.
Laboratory monkeys are infected with a lethal coronavirus in vaccine hunt: Researchers at the US National Institutes of Health tested an experimental antiviral drug, first created for Ebola, on 18 rhesus macaques. https://t.co/SJ4Ao4Jr0d pic.twitter.com/jKoiJtE8LM
— RushReads (@RushReads) February 24, 2020
Podle Daily Mailu má být Remdesivir účinný nejen proti MERS, ale právě také proti nové formě koronaviru 2019-nCoV pocházející z čínského Wu-chanu. Případy nákazy koronavirem se v posledních týdnech objevily v USA, Velké Británii a několika zemích v Evropě. V prohlášení vědci z NIH uvedli: „MERS-CoV úzce souvisí s nově objeveným typem koronaviru 2019-nCoV.“
Působivé výsledky Remdesiviru byly zveřejněny v prestižním lékařském časopise The New England Journal of Medicine. Tento lék účinkuje tak, že blokuje protein, který pomáhá koronaviru množit se a následně tak infikovat pacienty.