Na Harvardské univerzitě proběhlo slavnostní předání letošních Ig Nobelových cen - parodizujícího ocenění, které však odměňuje skutečné ale neobvyklé až absurdní vědecké objevy. Letošní vítězové bádali třeba nad špinavostí bankovek, množstvím slin produkovaných pětiletým dítětem, krychlovým tvarem vombatích hovínek nebo nad rozdílem teploty levého a pravého varlete u mužů.
Nyní již 29. ročník udílení těchto cen přichází s měsíčním předstihem před předáním skutečných Nobelových cen ve Stockholmu. Ig Nobelovy ceny oceňují úspěchy, které lidi nejprve rozesmějí, ale poté je donutí se zamyslet.
Ceny předávají skuteční laureáti
„Mají oslavovat neobvyklé, oceňovat imaginativní a podněcovat zájem lidí o vědu, medicínu a technologie,“ uvádí se na webu organizátora. Ceny mají vítězům udělovat skuteční laureáti Nobelových cen a navrhnout kandidáta na ocenění může každý vyplněním příslušného formuláře.
Ig Nobelovu cenu za anatomii například vyhráli francouzští vědci, kteří objevili, že u většiny mužů je teplota jednoho varlete vyšší než u druhého, ale pouze v případě, že má kalhoty. Podle výzkumu je téměř vždy teplejší levé varle. V souvislosti s výzkumem, který byl proveden na francouzských pošťácích, pak vědci vyvinuli zařízení pro zahřívání spodního prádla coby antikoncepční pomůcky.
„Nejšpinavější“ měnu mají Rumuni
Cenu za ekonomii zase získali nizozemští vědci, kteří se zaměřili na bakterie na papírových bankovkách. Zjistili, že infekci dokáže nejsnáze šířit rumunská měna leu. Ve finále byl podle serveru CNN i americký dolar. Na dotaz, jak čelit problému bakterií šířených na bankovkách, Nizozemci lidem poradili „užívat plastovou a elektronickou platbu“.
Za psychologii si odnesli cenu vědci z univerzity z německého Würzburgu, kteří v rozsáhlém výzkumu „objevili, že držení propisky v ústech vyvolává úsměv, který člověka obvykle dělá šťastnějším – což v tomto případě neplatí,“ uvedl server Deutsche Welle.
Ocenění za medicínu si pak odvezli vědci zabývající se tím, zda v Itálii vyrobená pizza může pomoc v boji proti rakovině.
Finanční odměna v milionech dolarů
Během předávání měl každý oceněný šedesát vteřin na děkovný proslov. Poté byl vždy přerušen osmiletou dívkou skučící „Prosím dost, jsem znuděná.“ Finanční odměna za vítězství činila 10 bilionů v hotovosti - nicméně předávána v inflací zničených zimbabwských dolarech.
Moderátor akce večer zakončil podobně jako každý rok: „Pokud jste dnes večer nevyhráli Ig Nobelovu cenu – a pokud jste vyhráli, tak obzvláště – hodně štěstí v příštím roce.“