CNN Prima News bankovky

bankovky

Výpis příspěvků ke štítku „bankovky“

Speciální výroční tisícikoruna se chystá do oběhu. Jak můžete získat limitovanou bankovku?

Přesně 30 let od zahájení rozdělení česko-slovenské měny vydá Česká národní banka (ČNB) novou tisícovou bankovku se speciálním přítiskem. K dostání bude na začátku února výměnou za jiné bankovky či mince ve stejné hodnotě. Půjde o limitovanou verzi, která bude k mání do vyčerpání zásob. Časem by proto výroční tisícikoruna mohla výrazně získat na své hodnotě, coby sběratelský artikl. Jak bude vypadat a kde ji bude možné vyzvednout?

S těmito bankovkami od července nezaplatíte. Co dělat, když je máte v peněžence?

S koncem školního roku skončila platnost i některých českých bankovek. Od července tak nebude možné běžně platit s nominály 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun, které byly vydávány v letech 1995 až 1999. Pokud někdo takové peníze stále drží, nemá důvod k panice. Fakticky je může vyměnit za platné po neomezenou dobu. Vyplývá to z tiskové zprávy České národní banky.

Mladík našel v Brně 55 tisíc. Lidi na sociálních sítích jeho reakce překvapila

Na zemi v garážích v centru Brna ležela peněženka se zhruba 55 tisíci korunami, nálezce ji odevzdal strážníkům. Majitelka už ji má zpět. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Nálezy většího množství peněz jsou výjimečné, v Brně se ale v minulosti našly i vyšší obnosy, například taška v přepočtu se čtvrt milionem či jiná, kde bylo v přepočtu 11 milionů korun.

Jak fungují peníze a co je měnová politika? ČNB ukázala nové návštěvnické centrum

Česká národní banka ve středu představila novinářům prostory nového centra pro návštěvníky z řad široké veřejnosti. Přístupné bude od 21. května a obsahuje mnoho interaktivních prvků. Má dvě podlaží, zabírá přes tisíc metrů čtverečních a součástí je i stálá expozice v prostorách původního trezoru ČNB, která je zaměřena na historii peněz.