Lidem starším šedesáti let užívajícím několik let antidepresiva hrozí třikrát vyšší riziko rozvoje demence. S odkazem na novou studii o tom informoval server Daily Mail. Antidepresiva mohou poškodit nebo zničit nervové buňky v mozku, tvrdí vědci ve studii, v rámci které sledovali přes 71 tisíc lidí.
Míra demence byla u lidí nad šedesát let, kteří berou antidepresiva, zjištěna 3,4krát vyšší. Tato zjištění by měla lékaře upozornit, aby silněji zvážili přínosy a rizika léčby antidepresivy, uvedli vědci.
Léčbě deprese by se však nemělo vyhýbat
Jeden z odborníků poukázal na fakt, že vědci se čím dál častěji obracejí k víře, že deprese může být počáteční symptom demence a důsledek dlouholetých změn v mozku. Jiní zase tvrdí, že neexistuje důkaz, že pilulky způsobují mozkové onemocnění – pouze mezi nimi a onemocněním existuje souvislost – a že léčbě deprese by se nemělo vyhýbat.
Výzkumníci z Izraele, Švédska a USA studovali skupinu 71 515 reálných pacientů v Izraeli mezi lety 2013 a 2017. Všichni testovaní lidé měli v roce 2012 minimálně šedesát let a ještě jim nebyla diagnostikována demence. Byli rozděleni na ty, kteří užívali v poslední dekádě antidepresiva (3 688 lidí) a ty, kteří je neužívali (67 827 lidí).
ODHALENO: Oblíbenci rodičů trpí depresemi častěji než ostatní sourozenci. Čím to je?
Když mají rodiče dětí víc, tak si dost často jednoho z nich oblíbí a druhého mají rádi méně. Oblíbenci to ale rozhodně nemají tak jednoduché. Častěji totiž trpí psychickými problémy.
U 11 % uživatelů antidepresiv se objevila demence
U uživatelů antidepresiv se před koncem studie rozvinula demence u 11 procent osob (407 lidí), zatímco ve skupině, která antidepresiva neužívala, u 2,6 procent osob (1769 lidí). Po očištění výsledků vědci dospěli k tomu, že lidé s antidepresivy ve středním a starším věku mají 3,4krát vyšší riziko demence.
Obecná míra demence se pohybuje kolem pěti až šesti procent, což znamená, že jeden z 20 lidí má šanci, že se u něho rozvine. Některé skupiny osob jsou však ohroženější než jiné.
Studie má rovněž své mouchy
Vědci poukázali na to, že léky mohou způsobit poškození nervů, zastavit růst nervových buněk nebo být pro běžné mozkové buňky toxické.
Doktor james Pickett, vedoucí výzkumu v Alzheimerově společnosti, ale upozornil, že „studie nezkoumala dávky, účinky různých typů antidepresiv ani délku jejich užívání, což jsou důležité otázky při léčbě“. Navíc je podle něj obtížné rozlišovat mezi depresí a demencí v raném stádiu a je možné, že řada lidí s demencí byla špatně diagnostikována a byla jim předepsána antidepresiva.