Martin (25) jako dítě bojoval o život. Kvůli pneumokoku přišel o sluch
Vysoké horečky, kašel, bolest na hrudi a dušnost – tak to jsou první projevy pneumokokové infekce. Každoročně postihne více než 100 tisíc obyvatel, z nichž přes 3 tisíce nemoci podlehne a u dalších způsobí poruchu sluchu. Jedním z nich je i dnes pětadvacetiletý Martin, který ve třech letech prodělal pneumokokovou meningitidu. Sluch mu navrátil až o několik let později ušní implantát.
Pětadvacetiletý Martin musel jako malé dítě bojovat o život. Jeho tělo totiž zasáhla pneumokoková meningitida. „Všechno to začalo teplotami a kašlem. Antibiotika nezabírala. Můj zdravotní stav se tak zhoršil, že mě z místní nemocnice do plzeňské transportovali vrtulníkem,“ vzpomíná.
I když vše přežil, nemoc si vybrala svojí daň. Přišel totiž na mnoho let o sluch, který mu navrátil až ušní implantát. Mnoho věcí se ale musel učit znovu. Musel například pochopit, který zvuk patří k čemu. „Nejdřív jsem poznával zvuky na základě hlasitosti a tónů. Například mňoukání a štěkání. Musel jsem se naučit znova houkání sanitky nebo hučení větru, troubení aut a zvuk zvonku,“ popisuje Martin.
Pneumokoky patří k nejčastějším původcům bakteriálních nákaz dýchacích cest, zánětů středního ucha a zápalů plic. Mohou způsobit také sepsi, hnisavou meningitidu a další orgánové infekce. Navzdory moderním možnostem léčby může nemocný zemřít nebo mít doživotní následky. K nejčastějším komplikacím patří neurologické postižení, mentální retardace, epilepsie. Až 22 procent pacientů má navíc po prodělané pneumokokové meningitidě poruchu sluchu.
Batole žilo několik měsíců s umělým srdcem. Dárce se našel po čtyřech měsících
Batole žilo několik měsíců s umělým srdcem. Dárce se našel po čtyřech měsících
Až tři tisíce lidí podlehne každoročně pneumonii
Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení, ale přináší vážné riziko zápalu plic, které je pro zdraví, zejména starších lidí a dětí, velmi nebezpečné. „Běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud se neoslabí obranné mechanismy člověka například při viróze. Pak mohou pneumokoky proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci,“ upozorňuje předsedkyně Mladých praktiků MUDr. Markéta Pfeiferová.
Pneumonie každoročně postihne více než 100 tisíc obyvatel, z nichž přes 3 tisíce nemoci podlehne. Pneumokok se přenáší kapénkovou infekcí vzduchem. Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od přenašeče.
Paliativní péče pro děti? Pojišťovny ji nehradí, rodičům pomáhají finanční dary
Paliativní péče pro děti? Pojišťovny ji nehradí, rodičům pomáhají finanční dary
Nejohroženější skupina jsou děti do 5 let a senioři nad 65 let
Pneumokokové infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Zápalem plic jsou ohroženi lidé pohybující se v infekčním prostředí, kterým může být například pracovní kolektiv, školní třída nebo rodina, kde ostatní trpí různými onemocněními dýchacích cest. Nejvyšší počet onemocnění se objevuje u malých dětí do 5 let a starších lidí nad 60 let.
Více se mohou lidé o pneumokocích dozvědět i v rámci osvětové kampaně, která bude probíhat v průběhu říjnových víkendů v nákupních centrech v Praze, Ostravě nebo Plzni. Na návštěvníky čeká nejen unikátní obří model plic s bakteriemi pneumokoků, ale také odborné lékařské konzultace, které budou poskytovat sdružení Mladí praktici.