Německá kancléřka Angela Merkelová odpovídala v německém Bundestagu na dotazy poslanců. Mimo jiné poukázala na dobře odvedenou práci v oblasti imigrace a klimatické politiky. Reagovala také na otázky ohledně Izraele nebo rozšíření nového telekomunikačního standardu 5G, informoval server Deutsche Welle.
Během hodinové „konfrontace“ měla německá kancléřka na odpověď na každou vznesenou otázku jednu minutu. Tento formát „grilování“ (zaveden v současném legislativním období) se v německém spolkovém sněmu konal již popáté. Merkelová využila prostoru k obhajobě vládní politiky, ačkoliv vzhledem k časovému limitu byly občas její odpovědi neurčité.
Obhajoba migrační politiky
Konfrontace začala kritickým dotazem ze strany Gottfieda Curia z Alternativy pro Německo (AfD), zda v posledních čtyřech letech přijala jakoukoliv osobní odpovědnost za zločiny spáchané migranty.
„Myslím, že Německo pomohlo mnoha lidem v nouzi a že byla široká společenská podpora,“ reagovala kancléřka. „A zároveň, že jsme pracovali na organizaci a řízení imigrace a že na tom nadále pracujeme a že čísla ukazují, že tato práce nebyla zbytečná.“
Merkelová se posléze zdráhala říci, zda Německo přijme některé nezletilé osoby bez doprovodu z azylových táborů na řeckých ostrovech. Zde se kancléřka ve své odpovědi obrátila na ostatní členy Evropské unie. „Pokud je Evropa Evropou hodnot, tak pak existují také požadavky na ostatní,“ odpověděla na otázku Luise Amtsbergové ze Zelených. Dodala pak, že se o této otázce diskutuje na evropské úrovni.
Obnovitelné zdroje a snížení uhlíkové stopy
Nejčastější odpovědí Merkelové bylo, že pokud se v minulosti naskytl problém, Německo našlo dobrý kompromis, a když se vyskytl problém nyní, relevantní lidé budou vyjednávat. Touto cestou se snažila uklidnit například sociální demokratku Ninu Scheerovou, která se zeptala, zda jsou vládní cíle v oblasti obnovitelné energie stále dosažitelné za současných restrikcí vůči větrným elektrárnám, které nyní musí být minimálně kilometr od lidských domovů.
Merkelová také uvedla, že podporuje nový cíl Evropské unie na snížení emisí uhlíku o 50 až 55 procent do roku 2030 – spíše než původně oznámených 40 procent.
Solidarita s Izraelem a podpora technologií 5G
V další části poslanec AfD Jürgen Braun obvinil německou kancléřku s odkazem na záznamy OSN, že její vláda hlasovala čtrnáctkrát proti Izraeli. Merkelová namítla, že Německo v rámci rezolucí souvisejících v OSN s Izraelem téměř vždy hlasovalo s ostatními členy EU. „Solidarita se státem Izrael – a řekla jsem, že bezpečnost Izraele je pro Německo jedním z hlavních státních důvodů – neznamená stoprocentní souhlas se všemi politickými akcemi Izraele,“ dodala.
Angela Merkelová také hájila vládní postoj k rozšiřování internetové infrastruktury 5G, která vyvolává obavy z možného vlivu čínského technologického giganta Huawei na německou infrastrukturu. Kancléřka zopakovala vládní politiku, že nebude vylučovat žádnou společnost z telekomunikačního trhu, a dodala, že má důvěru v německé tajné služby a že vláda bude úzce spolupracovat s parlamentem na vývoji relevantních bezpečnostních standardů.