Čtyřicetiletému Milanovi před dvěma lety lékaři sdělili zdrcující zprávu – při podezření na zápal plic odhalili rakovinu plic. Další vyšetření pak odhalila metastáze v krčních uzlinách. I když od začátku typ nádoru, který u něj lékaři odhalili, vykazoval citlivost na biologickou léčbu, musel v prvním kole podstoupit chemoterapii.
„Na podzim roku 2016 mě začal trápit suchý dráždivý kašel. Říkal jsem si, že to bude nějaká viróza nebo angína a zašel jsem k praktikovi,“ uvedl Milan (40) s tím, že jeho praktická lékařka mu předepsala antibiotika, po kterých se jeho stav zlepšil. Jenže po deseti dnech byly potíže zpět, a tak ho poslala pro jistotu na rentgen kvůli podezření na zápal plic.
„A tam to přišlo – po rentgenovém vyšetření mi sdělili, že mám s největší pravděpodobností rakovinu plic,“ popsal Milan. Následně se podrobil sérii dalších vyšetření včetně bronchoskopie, CT, biopsie a všechna jeho diagnózu potvrdila a navíc detekovala i metastázy v krčních uzlinách.
Celý život byl přitom velice aktivní. Od malička hrával hokeji a rekreačně se věnoval i dalším sportům. Nikdy nepracoval v prašném prostředí a cigaretu si zapálil jen příležitostně. „Pak už to nabralo rychlý spád. Život se mi převrátil vzhůru nohama, musel jsem všeho nechat – práce, sportu, a začít s léčbou,“ řekl Milan na těžké období.
Světový úspěch českého lékařství! IKEM je školícím centrem pro operace s umělým srdcem
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se stal celosvětovým školícím centrem, kde se budou lékařské týmy učit, jak člověku voperovat biokompatibilní umělé srdce. Poprvé tento přístroj voperoval tým IKEMu osmašedesátiletému muži před osmi měsíci.
Milan musel nejdříve podstoupit chemoterapii, i když se vědělo, že by účinkovala biologická léčba
Přestože typ nádoru, který lékaři Milanovi diagnostikovali, vykazoval citlivost k cílené biologické léčbě, musel nejprve podstoupit chemoterapii, jelikož v České republice lékaři nemohou tento způsob terapie nasadit pacientovi hned v první linii. „Musel jsem nejdříve podstoupit chemoterapii, po které mi nebylo zrovna nejlíp. Ta zabírala 11 měsíců, pak se nemoc začala opět zhoršovat, objevila se bolestivá metastáza v kosti,“ popsal Milan.
Po selhání chemoterapie byla pojišťovna ochotná zaplatit cílenou biologickou léčbu, po které se cítí daleko lépe. „Skoro po dvou letech jsem se vrátil do práce, kde mi zaměstnavatel vyšel vstříc s částečným úvazkem, zkouším sportovat – jezdím na kole a na kolečkových bruslích,“ upřesnil Milan s tím, že celou dobu ho podporuje jeho skvělá rodina, bez které by všechno jenom těžko zvládal.
Na rakovinu plic v Česku každý rok zemře více než 5 tisíc lidí. Na nemoc se navíc ve většině případů přijde pozdě, jelikož „plíce nebolí“ a první příznaky lidé většinou odbydou mávnutím ruky. Naštěstí na typ nádorů, který má Milan, existuje již několik účinných léků.
Posádka letadla nevěděla, jak komunikovat s nevidomým a neslyšícím mužem. Pomohla jim patnáctiletá dívka
Teprve patnáctiletá dívka pomohla posádce aerolinek Alaska Airlines v komunikaci s mužem, který nejen neviděl, ale byl také hluchý. Čtyřiašedesátiletému muži vyťukávala znakovou řeč do ruky. Celou situaci zachytila jedna z jejich spolucestujících.
Dostat se v Česku k moderním léků je složité
„Plicní metastatický adenokarcinom s určitou specifickou genetickou změnou je citlivý na cílenou biologickou léčbu. V zahraničí lze v jeho případě podat tuto léčbu v první linii, v České republice jsme ale bohužel nuceni pacientovi nasadit nejprve chemoterapii a až po jejím selhání můžeme pojišťovnu žádat o úhradu účinnější specifické biologické léčby,“ upřesnil předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolek.
Proto u něj museli nejprve zvolit chemoterapii, která účinkovala necelý rok. „Teprve po jejím selhání byla pojišťovna ochotna zaplatit specifickou cílenou biologickou léčbu. I přesto jsme museli nejprve nasadit méně účinnou molekulu a teprve po selhání tohoto léku, tedy až ve třetí linii, jsme mohli pacientovi začít podávat ještě účinnější preparát,“ vysvětlil Kolek.
Podle něj ale ani tento lék nemá neomezenou účinnost a budou se muset hledat další, které po jeho selhání zaberou. Na trh se ale dostávají stále novější a modernější medikamenty. „V České republice ale bohužel stále čekáme na to, až se tyto moderní preparáty dostanou do první linie léčby a pacienti je budou moci dostat hned po stanovení diagnózy, jak je tomu v zahraničí,“ uzavřel Kolek.