Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se stal celosvětovým školícím centrem, kde se budou lékařské týmy učit, jak člověku voperovat biokompatibilní umělé srdce. Poprvé tento přístroj voperoval tým IKEMu osmašedesátiletému muži před osmi měsíci.
Celkem deset pacientů na celém světě už dostalo nové biokompatibilní umělé srdce. Jedním z nich je i osmašedesátiletý Čech, kterému byl tento přístroj voperován během osmihodinové operace v loňském listopadu. „Stále se jedná o neobvyklý a velice náročný operační výkon, během kterého má každý člen týmu nejen na sále ale i v pooperační péči, svoji nezastupitelnou roli,“ uvedl přednosta Kardicentra IKEM Jan Pirk.
Není jednoduché se v celém procesu operace zorientovat. Vše musí být podle něj do detailu připravené a více než stoprocentní nasazení se vyžaduje od chirurgů, sester, anesteziologů, asistentů, odborníků, kteří sestavují přímo na sále umělé srdce, nebo od odborníků, kteří mají na starosti napájecí externí komponenty.
Umělé srdce je třikrát těžší než to lidské
Na tehdejší operaci spolupracoval čtrnáctičlenný tým pod vedením přednosty Kliniky kardiovaskulárních chirurgie IKEM Ivana Netuky, který se stal nyní celosvětovým hlavním řešitelem klinické studie. „Tým složený ze specialistů napříč odbornostmi Kardiocentra odvedl od první implantace umělého srdce v IKEM velký kus práce. To, že jsem se nyní stal hlavním investigátorem této světové klinické studie, je tedy především i jejich zásluha,“ upřesnil Netuka.
Vůbec první transplantace umělého srdce byla provedena ve Francii v roce 2013. Další se pak provedly v kazašské Astaně, v pražském IKEMu a posledním pracovištěm, kde se tak náročný zákrok prováděl je nemocnice v Kodani. Umělé srdce má stejnou stavbu, jako to lidské, jen je asi třikrát těžší. Pacienti pak kromě zákazu koupání a nutnosti nosit u sebe „náhradní baterky“ nemají žádná omezení.
Pacientům, kteří čekají na transplantaci srdce, pomáhají i jiné mechanické náhrady. Většinou jde o pumpu, která se voperuje k jejich nemocnému orgánu. V průměru se podaří zachránit asi 80 procent pacientů, kteří se dočkají transplantace.