CNN Prima News rakovina plic

rakovina plic

Výpis příspěvků ke štítku „rakovina plic“

Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.

Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie

Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.

Nikdy nekouřila, přesto trpí rakovinou plic. Bez antidepresiv bych to nezvládla, říká Lucie

To, co původně vypadalo jako pouhá viróza spojená s kašlem, se změnilo v nejhorší možnou diagnózu –⁠ rakovinu plic s metastázemi do jater. Dnes 52leté Lucii, nekuřačce, se zhroutil svět. Jak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznala, bez opory nejbližších, návštěv psychiatra a užívání antidepresiv by svůj boj nezvládla. Nyní má za sebou chemoterapie a podstupuje biologickou léčbu. Ačkoliv svádí boj s onkologickým onemocněním, které v 80 procentech případů značí smrt, nádory se postupně zmenšují a šance na delší život se zvyšuje.

Když kašel ohlásí nevyhnutelné. Rakovina plic drží kruté prvenství, netýká se pouze kuřáků

Každý rok si zhruba 6 600 pacientů v Česku vyslechne, že trpí rakovinou plic. Jedná se sice „až“ o čtvrté nejčastější zhoubné nádorové onemocnění, drží kruté prvenství v oblasti mortality. S diagnózou umírá kolem 80 procent pacientů. Ačkoliv za nádorovým onemocněním stojí zejména kouření, měli by se mít na pozoru i ti, kteří si cigaretu v životě nezapálili. Nikdo, kdo trpí zejména úmorným kašlem, by neměl návštěvu lékaře odkládat.

Měla kašel, lékaři u ní našli rakovinu v posledním stadiu. Ivana popsala bolestný příběh matky

Paní Daniela z Plzně se těšila dobrému zdraví až do roku 2014, kdy se objevily první příznaky vážného onkologického onemocnění. K návštěvě lékaře ji přiměla tehdy osmadvacetiletá dcera Ivana, která měla o maminčino zdraví obavy. „Začala divně pokašlávat, trvalo to dlouho, tak jsem ji poslala k lékaři, aby něco nezanedbala,“ vzpomíná Ivana. Verdikt byl neúprosný – rakovina plic v pokročilém stadiu. Lékaři jí dávali pouhý rok života. Bohužel po třech letech svůj nerovný boj prohrála. Příběh velkého odhodlání i neúprosného konce popsala CNN Prima NEWS Danielina dcera Ivana.

Osm příznaků, které byste neměli ignorovat. Mohou signalizovat rakovinu

Nejčastější příčinami úmrtí v České republice jsou nemoci srdce a rakovina. Na tu podle Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2020 celkem 28 716 lidí. Často se jedná o nádory tlustého střeva a konečníku, prsu, plic a prostaty. Čím dříve se přitom karcinom odhalí, tím větší šanci na přežití nemocný zpravidla má. Lékaři proto radí dbát na sebepozorování a neignorovat neobvyklé změny v těle. Na jaké symptomy byste si měli dát pozor?