CNN Prima News rakovina plic

rakovina plic

Výpis příspěvků ke štítku „rakovina plic“

Únavu Robin připisoval covidu, pak přišel kašel. Ve 27 letech zjistil, že má rakovinu plic

V životě nevykouřil ani jednu cigaretu, přesto si ve 27 letech Robin z Benešova u Prahy vyslechl krutou diagnózu: vysoce agresivní karcinom pravé plíce ve třetím stadiu. Potíže, jako výraznou únavu, přisuzoval prodělanému covidu, následný kašel ho však donutil vyhledat lékaře. Díky rychle nasazené léčbě je již více než dva roky v remisi – nádor je zcela pryč. „Byl to pro mě obrovský zázrak. Nepočítal jsem, že bych se mohl někdy uzdravit,“ říká dnes třicetiletý muž, který se fyzicky cítí dokonce lépe než před nemocí. Právě na nutnost rychlého nasazení léčby apelují odborníci. Pro mnohé může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Lidem se jizví plíce, k lékaři chodí pozdě. Fibrózy berou plochu k dýchání a bez léčby zabíjí

Muž ve věku kolem 70 let, bývalý kuřák, který se čím dál více zadýchává. To je typický pacient s idiopatickou plicní fibrózou (IPF) – smrtelnou nemocí, která svým nositelům jizví plíce, bere plochu k dýchání a postupně znemožňuje fungovat. Přestože slovo idiopatická znamená, že lékaři neznají příčinu vzniku, v tomto případě ji dle nich má až 80 procent současných či bývalých kuřáků. A stále platí, že na nemoc se přichází pozdě. Často ve chvíli, kdy už není pacientům pomoci. Pneumologové na to upozorňují u příležitosti měsíce plicních fibróz, který připadá na září.

Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?

Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.

Rakovina plic bují rychle, počítá se každý týden. Jak zkrátit cestu od diagnózy k léčbě?

Pokud se v plicích rozbují nádor, je třeba zahájit léčbu v co nejkratším čase, neboť tumory rychle rostou a metastazují. V tom, zda se pacient uzdraví, tak hraje roli každý týden. Část lidí však na diagnózu a léčbu čeká měsíce. To se snaží změnit pneumologové, kteří iniciovali program časného záchytu plicního karcinomu, jenž umí odhalit nádory včas. Usilují také o zkrácení cesty pacienta od vyšetření k „na míru šité“ léčbě. Mluví o tom v rámci Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.

Nic mě nebavilo, líčí první projevy rakoviny plic Lenka. Po dobré zprávě vyhledala psychiatra

Ještě v roce 2021 paní Lenka ze Sokolova netušila, že je s jejími plícemi něco v nepořádku. Vše se však změnilo během několika krátkých týdnů, kdy jí lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Navzdory pokročilé fázi nemoci jí byla nasazena moderní léčba, která zabrala – Lenka má plíce čisté, bez známek nádoru a nachází se v remisi. Nemoc jí připomněla, jak vzácný je čas trávený s nejbližšími, jimž se nyní snaží věnovat co nejvíce.

Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.

Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie

Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.